İstanbul’da Mavi Kuşak Bilim Okulu 2017 başladı

İstanbul genelinden seçilen 160 başarılı öğrencinin katılımıyla gerçekleşen ve 25 gün sürecek olan projenin I. eğitim dönemi 11 Ağustos’ta sonra erdi. 80 başarılı kız öğrencinin katılacağı II. eğitim dönemi ise 13 Ağustos’ta başlayıp 25 Ağustos’ta sona erecek.

İstanbul Valiliğince bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Mavi Kuşak Bilim Okulu, proje için özel olarak hazırlanan Fen-Matematik müfredatı ve zengin içeriğiyle dikkat çekiyor. Birbirinden farklı bilimsel etkinlik ve deneylere sahne olan I. eğitim döneminde İstanbul’un güzide liselerinden seçilen 80 başarılı erkek öğrenci, eğlenirken öğrenmenin tadını çıkardı.

Öğrenciyi pasiften aktife, izleyiciden katılımcıya dönüştürmeyi amaçlayan Mavi Kuşak Bilim Okulu’nda; İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İrfan Şimşek tarafından verilen “Sanal Gerçeklik-Artırılmış Gerçeklik” dersinde öğrencilerimiz, kendi “3D Gözlük”lerini yaptılar.

Doç. Dr. İrfan Şimşek, günümüz dünyasının gözde araçlarından “3D Gözlükler, Sanal Gerçeklik-Artırılmış Gerçeklik” konulu sunumunda, söz konusu teknolojinin; dününü, bugününü ve yarınını anlattı. “Dünya bu teknolojide hangi noktada, biz hangi noktadayız, nereye kadar gidebiliriz?” sorularına cevap arayan Şimşek ve öğrenciler; daha sonra akıllı telefon ve tabletlerine indirdikleri programlar ve yaptıkları “3D Gözlüklerle Sanal Gerçeklik” deneyimi yaşadılar.

Ayrıca tüketen bir gençlik değil, üreten bir gençlik yetiştirmeyi amaçlayan Mavi Kuşak Bilim Okulu’nda; İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü Yazılım ve Programlama Uzmanı Veysel Kaya tarafından verilen “Android Yazılım” dersinde öğrenciler kendi programlarını yazdılar.

Türkiye’nin en köklü ve başarılı teknik üniversitesi İTÜ’nün Ayazağa Kampüsü’nde yatılı olarak eğitim gören öğrenciler, kendilerine tahsis edilen dersliklerde, hazırlanan program çerçevesinde, seçkin eğitimcilerden; Android Yazılım Eğitimi, Sanal Gerçeklik Eğitimi, Akıl Oyunları Eğitimi aldılar. Parçalı Ay tutulmasının gerçekleştiği 7 Ağustos günü, uzman astronomlar rehberliğinde, kurulan teleskoplarla; Jüpiter’i, Satürn’ü ve Ay tutulmasını gözlemleyen öğrenciler ayrıca, TÜBİTAK’tan gelen uzman akademisyenlerden Kriptoloji ve Siber Güvenlik Eğitimi de aldılar.

Kahvaltı ve sporla başlayıp yoğun eğitimlerle devam eden program, akşam yemeğinin ardından kişisel, sosyal ve meslekî gelişim seminerleriyle noktalanırken, öğrenciler; Enerji Müzesi, Koç Müzesi, Okçular Tekkesi, Miniatürk Müzesi, Macera Park Gezisi, Vialand Tema Park Gezisi ve Kimya Fabrikası gezileriyle bir yandan öğrenirken öte yandan da eğlenmeyi ihmal etmediler.

İstanbul Valiliğince; İstanbul Teknik Üniversitesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve ortaklıklarıyla yürüttüğü proje, salt devlet kurumlarınca yürütülmesi bakımından dikkat çekerken, öğrencilerden de hiçbir ücret talep edilmiyor. Yöneticisi, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve tüm paydaşlarıyla; özgür ve özgün düşünebilen bir “Mavi Kuşak Nesli” yetiştirmeyi amaçlayan projenin bir diğer hedefi de sürdürülebilirlik.

Geçen yıl 100 öğrenciyle başlayan ve bu yıl 160 öğrenciyle devam eden proje, kız öğrencilere yönelik II. dönem kampıyla 25 Ağustos’ta sona erecek.