İBB’nin ilk Doğal Pazar’ı Pendik’te açıldı

Pendik’in Köyler bölgesinde yetişen ürünlerin üreticiden tüketiciye aracısız satılacağı Doğal Pazar, Kurtdoğmuş Köyü yolunda hizmete girdi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Doğal Pazar, Pendik’in köyler bölgesinde yaşayan üreticileri tüketiciyle buluşturmaya başladı. Kurtoğmuş Köyü yolu üzerinde yer alan pazarda ürünlerin satışı için 30 iş yeri kuruldu.

Burada yaklaşık 150 üretici dönüşümlü olarak sebze, meyve, yumurta, süt ve süt ürünleri gibi tarımsal gıdaların ilk elden satışını yapacak. Sofralarında doğal ve taze ürünler bulundurmak isteyen vatandaşlar, Çarşamba, Cumartesi ve Pazar günleri açılacak pazardan alışveriş yapabilecek.

Haftada üç gün ücretsiz servis var

Pazar alanına ulaşım için Pendik Belediyesi tarafından ücretsiz servis imkanı bulunuyor. Servisler, pazarın açık olduğu günler 09.00-15.00 saatleri arasında saat başı İDO iskele önü, Tavşantepe Metro ve Viaport önünden hareket edecek. Ayrıca İETT Genel Müdürlüğü tarafından 132 D sefer sayılı otobüs de pazara yönlendirildi.

İBB’nin ilk büyük Doğal Pazar Projesi

İstanbul’da tarımsal üretimi desteklemek, tüketicilerin de yakınlarında üretilen köy ürünlerinden faydalanmalarını sağlamak amacıyla “Doğal Pazar” Projesi geliştiren İBB, bunu ilk olarak Pendik’teki köyler bölgesinde hayata geçirdi. Muhtarlıklar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Daire Başkanlığı Tarım ve Su Ürünleri Müdürlüğü, pazarda 30 işyerini üreticilerin hizmetine sundu. İyi tarımın teşvik edileceği proje kapsamında ucuz ve taze ürünlerin satışını sağlamak ve gereken denetimleri yapabilmek üzere bir yapı da oluşturulacak.