Ünalan’daki deprem toplanma alanına TÜRGEV yurdu

18.yıl önce gerçekleşen 17 Ağustos depreminin ardından henüz yeni bir depreme hazır olmayan İstanbul’da deprem toplanma alanları bir bir yok ediliyor.

Üsküdar’ın Ünalan Mahallesi’nde yer alan tek büyük deprem toplanma alanına TÜRGEV yurdu yapılacak. İnşaat çalışmaları için alanın etrafı kapatılmış durumda.

17 Ağustos depreminin ardından İstanbul’da 493 deprem toplanma alanı ilan edildi. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinin hesabına göre (TMMOB) bu alanların dörtte üçü ranta açıldı ve AVM, rezidans gibi yapılar dikildi. Geriye sadece 77 alan kaldı.

Ünalan Mahallesinde yer alan 55 bin metrekarelik arazi 2001 yılında Şampiyon Spor Tesisleri’ne 49 yıllığına kiralandı. Alanda tesislerin yanı sıra mahallelinin kullandığı semt pazarı ve deprem toplanma alanı da bulunuyor.

TÜRGEV başvurdu, İBB ve Üsküdar Bld. kabul etti

Diken’den Rıfat Doğan’ın haberine göre, TÜRGEV 2013 yılında bu araziye yurt yapılması için başvurdu. Bu başvuruyla ilgili ilk teklif geçen yıl şubat ayında AK Parti’li üyelerin oylarıyla büyükşehir (İBB) meclisinden geçti. Daha sonra Üsküdar belediyesi de bu yılın ocak ayında alana dair alt ölçekli planlarda değişiklik yaptı.

Meclis kararına göre yeni planda ‘mesleki ve teknik öğretim tesis alanı, sosyal ve kültürel tesis alanı, özel ortaokul ve ticaret ve konut alanı’ fonksiyonları getirildi.

Aynı süreçte Şampiyon Spor Kulübü da tesislerden çıkarıldı. Çok geçmeden alan TÜRGEV’e yurt yapılmak için paravanlarla çevrildi.

Muhtar: Deprem toplanma ve nefes alma alanımızdı

Ünalan Mahallesi muhtarı Mezengül Şimşek, arazinin 17 Ağustos depreminin yıldönümünde yapılaşmaya açılmış olmasının manidar olduğunu belirterek, planlara yaptıkları itirazların da belediye meclisinin geçen ayki oturumunda reddedildiğini söyledi.

Arazinin 56 bin metrekare olduğunu ancak proje kapsamında başka kısımlarla birleştirildiğini ve 90 bin metrekareye çıkarıldığını ifade eden Şengül, “Plan değişikliğiyle içinde imam hatip alanı vardı, orayı genişletip ortaokul alanı oluşturdular, İGDAŞ alanını da konut ticaret alanına çevirdiler. Pazar alanımızı küçülttüler. 2013 yılında TÜRGEV burayı istemişti, onların talebi üzerine bu plan değişikliği yapıldı” dedi.

“Dört tarafımız ana arterlerle dolu, E-5 kenarında bir mahalle, 80 bine yaklaşan nüfusu var” diyen Şengül, kaymakamlığa “Depremde nerede toplanacağız” diye sorduğunda yine o proje alanında kalan KİPTAŞ konutlarının bulunduğu alanın gösterildiğini belirtti.