Kartal’daki inşaatta böcekli yemek, sağlıksız koşullar ve işçi sömürüsü

Kartal'daki İstanbul Marina projesi

Son yıllarda Kartal’da inşaat şirketleri büyük bir iştahla Kartal’ı parsel parsel ayırıp yeni inşaatlar yapıyor. Bunların en gözde olanı ise Kartal Yunus sahilinde yapılan “İstanbul Marina” projesi. Bir dairenin 5 milyon TL değerinde olacağı belirtilen projenin yapımına olağanüstü hızla devam ediliyor.

Sağlıksız çalışma koşulları ve ödenmeyen maaşlar

Ancak son günlerde DAP Yapı’nın Kartal şantiyesinde işler yolunda gitmiyor. İçişler yaşadıkları koşulları basın kuruluşlarına anlatmaya ve sosyal medyada paylaşmaya başladı. İşçilerin iddiaları korkunç düzeyde. Sağlıksız koşullarda barındıklarını söyleyen işçiler, günlerce aynı yemeği yediklerini ve yemeklerinden böcek çıktığını söylüyor. Bu da yetmiyor, 5 milyonluk daireyle övünen proje sahipleri işçilerin alacağı üç kuruşluk ücretleri ödemiyor.

İşçiler en sonunda patladı ve eylem yapmaya başladı. Tüm olumsuz koşullara rağmen olağanüstü tempoda çalışan işçiler maaşlarını alamayınca ayağa kalktı.

İşçiler yaşadıklarını anlattı

M.D: Eylemler genel olarak yemeklerin ve koğuşlarımızın sağlıksız olmasıyla ilgiliydi. Bazı zamanlar günlerce aynı yemekler çıkıyor, bayat ekmekler veriliyor. Ara sıra yemeklerden böcek çıkıyor. Yani yemekhane temizliğine hiç dikkat edilmiyor. Yattığımız yerler ve duşlar çok pis. Koğuşlar kışın soğuk, yazın sıcak oluyor. Yattığımız yerde altı kişi kalıyoruz. Mesela kışın koğuşlar ısıtılmıyor, üşüyoruz. Yaz aylarında da sıcak havadan dolayı yatamıyoruz, daha az uyuyoruz. Geçmiş zamanlarda bu konulardan dolayı yine tepki gösterilmiş, şartlar birkaç gün iyileştirilmiş ama sonra tekrar eski halini almış. İşte bugün “patlama” günüydü. Biz bu olumsuz koşullarda çalışmaya tepki vermiş olduk. İşçiler ses çıkarmak istiyorlar, taşeron firma tarafından “sizi işten çıkarırız” diye tehdit ediliyorlar. İşveren firma taşeronu “ekibini topla git” diye tehdit ediyor, taşeron da bizi!

E.K: Bizler gurbetten gelmişiz. Sanki önümüze ne konulursa yeriz, içeriz ya da neresi olursa yatar uyuruz gibi davranılıyor. Tam bir köle gibi davranıyorlar. Bu nedenler (yemek ve barınma) dışında, bugün yapılan eylemin bir diğer tetikleyicisi, ücretlerin zamanında ödenmemesidir. Ücretlerin zamanında verildiği hiç görülmedi. Biz ailemizden ayrılıp bu işe, gurbete geldik. Şantiyede çalışan çoğu insan başka şehirlerden buraya çalışmaya geldi. Burada çalışıp ailelerine para gönderiyorlar. Ücretlerin devamlı geciktirilmesi eylemin bir diğer nedenidir. Mesela bugün yapılan eylemde işçileri korkuttular. Taşeronlar işçileri “işe dönmezsen çıkışını vereceğiz” diye tehdit ettiler. Bazı işçiler eylemi bitirip geri döndüler. İnsanlar mecbur bırakıldılar geri çekilmeye. Ailelerine bakıyorlar. Taşeronlar bu durumun farkındalar ve bu mecburiyeti işçilere karşı kullanıyorlar. Zorla köle muamelesi yapıyorlar bize.

K.A., “Patrona yük olan işçi giderlerinin en aza indirilmesi için bizler bu insani olmayan durumu yaşıyoruz. İşveren ve taşeron firmaların inşaat işçilerinin örgütsüzlüğünden faydalanıyor” dedi.