Küçükçekmece’de arama-kurtarma tatbikatı neses kesti

- Yorumlar

Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliği ekipleri, 17 Ağustos 1999 depreminin 18. yıl dönümünde, afet bilincini artırmak amacıyla Küçükçekmece Menekşe Sahili’nde arama kurtarma tatbikatı yaptı.

Olası bir deprem sonrası oluşacak tsunami veya sel afetinde, su altı ve su üstünde senaryo gereği mahsur kalan kişileri kurtarmaya yönelik düzenlenen tatbikat, gerçeği aratmadı.

‘ADAM SENDE’ ANLAYIŞIMIZDAN KURTULMALIYIZ’

Tatbikatı yerinde izleyen Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, afetlere yönelik farkındalığın artırılması amacıyla tatbikatı düzenlediklerini ifade ederek, “Belediye olarak İstanbul’daki en donanımlı ekipmana sahibiz. 17 Ağustos depreminin üzerinden 18 yıl geçti. Türk toplumu olarak bize bir şey olmaz anlayışımız mevcut.

Depremin bizi hiç beklemediğimiz bir zamanda bulabileceği gerçeğini kabullenmemiz ve ‘adam sende’ anlayışımızdan kurtulmamız gerekiyor. İlçemizde vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize afet bilincine yönelik çeşitli eğitimler veriyoruz. Bu konuda artık hepimizin bilinçlenmesi gerekiyor” diye konuştu.

EKİPMANLAR SERGİLENDİ

Doğal afetlerde kullanılan araç, gereç ve malzemelerin tanıtılması amacıyla, Küçükçekmece Belediyesi Sivil Savunma Amirliği’nin arama kurtarmada kullandığı malzemeler de Küçükçekmece Göl Kenarı ve Hürriyet Caddesi’nde kurulan sergide izleyiciyle buluştu.

x