‘Kadın olduğum için belediyeden atıldım’

İstanbul Büyükçekmece Belediyesi’nde şehir plancısı olarak çalışan 28 yaşındaki Büşra Kaleli, ‘belediyenin erkek personel çalıştırmak istemesi’ gerekçesiyle işten atıldı. Kaleli, konuyu kamuoyunda gündeme getireceğini öğrenen Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak tarafından da mobbing’e uğradı. Sak’ın “Sana belediyemin haberlerini yaptırmam” diyerek üzerine yürüdüğünü anlatan Kaleli suç duyurusunda bulundu. Büyükçekmece Belediyesi ise Kaleli’nin suçlamasını reddetti.

‘YOLLARIMIZI AYIRMAK ZORUNDAYIZ’

Gazete Duvar’dan Hacı Bişkin’in haberine göre, Olay Ağustos başında yaşandı. Kaleli, dört aydır taşeron şirket Master Gayrı Menkul ve Şehircilik Hizmetleri’ne bağlı olarak Büyükçekmece Belediyesi İmar Müdürlüğü’nde çalışıyordu. Ancak taşeron şirketin sahibi Cengiz Yılmaz, Kaleli’yi 5 Ağustos’ta odasına çağırıp “Büyükçekmece Belediyesi bize erkek personel çalıştırma konusunda baskı yapıyor. Bu yüzden seninle 1 Eylül tarihinden sonra yollarımızı ayırmak zorundayız” dedi.

Kadın olduğu için işten atılmaya anlam veremeyen Kaleli “Keşke bana ‘Beklentilerimize cevap veremedin’ denilseydi. Bu kadar üzülmezdim” tepkisini gösterse de, elindeki projeyi yarıda bırakmamak için 1 Eylül’e kadar belediyedeki işine devam etmeye karar verdi.

Fakat bu görüşmenin üzerinden bir hafta geçmeden Kaleli’nin yerine çalışacak erkek personel işe başladı. Ve, taşeron şirket Kaleli’yi arayarak yeni personele işi öğretmesini istedi. ‘Yeni gelen personelin referans yoluyla belediyede çalıştırıldığını’ söyleyen Kaleli, “Bir kadının sırf kadın olduğu için böyle muamele görmesine dayanamadım günlerce uykusuz kaldım” dedi.

‘SANA BELEDİYENİN HABERLERİNİ YAPTIRTMAM’

Kaleli sonuç olarak, kadın olduğu için işten çıkarıldığını kamuoyuna duyurmak için harekete geçti. Ancak bu kez, bu durumu öğrenen Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Nuraydın Sak kendisini odasına çağırdı. Kaleli, odada yaşananları şöyle anlatıyor:

“Başkan yardımcısı alaycı bir dille, ‘Yaşın kaç senin dedi?’ Yaşımı söyleyince ‘Yaşın da baya varmış. Sana belediyemin haberlerini yaptırmam’ diyerek üzerime yürüdü. Konuşmama bile izin vermeden el kol hareketleri yaparak ve yüksek sesle “Eşyalarını al ve belediyemden defol’ dedi. Bütün belediye personeli bu olanları duydu. Hakarete maruz kaldıktan sonra Büyükçekmece Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundum.”

TAŞERON ŞİRKET VE BELEDİYE REDDETTİ

Gazete Duvar’ın ulaştığı taşeron şirket ve belediye yetkilileriyse suçlamaları kabul etmedi. Büyükçekmece Belediyesi ve Master Gayrı Menkul Şehircilik Hizmetleri iddiayı reddederek, ‘böyle bir şeyin mümkün olmadığı’ açıklamasında bulundu.

‘KENDİME HANE-İ BERDUŞ DERDİM’

Kaleli ise işinden bu şekilde çıkarılmaktan rahatsız. Yaşanılanların kendisini çok üzdüğünü belirten Kaleli, “Günlerce uykusuz kaldım. Bir kadın olarak haksızlıklara ses çıkardığım için bunları yaşadım” diyor ve şöyle devam ediyor:

“Sivas’tan yola çıktığımda sadece bir çantam vardı. Kendime hep hane-i berduş derim. Çünkü iş için evimi sırtımda taşıyorum. ‘İnsana emeğinden başkası yoktur’ ilkesiyle yola çıkmış bir kadın olarak onur kırıcı bir durumla karşılaşmak insanı derinden etkiliyor. Kadın olmak bir tercih meselesi değil. Ne yazık ki erkek egemen toplumlarda kadınlar ikinci sınıf olarak görülüyor.”

‘UMUTLUYUM’

“Başka kadınlar bu haksızlıkları yaşamamalı” diyen Kaleli, işsiz olsa da umutlu olduğunu anlatıyor: “Kadın ve erkek diye ayrışmaktan ziyade emeğin değerli olduğunu ve kadının hiçbir ayrımcılığa maruz kalmaması gerektiğini öğrenmeliyiz. Şu an işsizim ama mücadele ettiğim için mutluyum. Ümidimi, umudumu yitirmedim.”