İSKİ’nin su deposu olan yeşil alanın yapılaşmaya açılması protesto edildi

İstanbul Kadıköy’de İSKİ’nin su deposu yer alan yeşil alanın, yakınlarda 4 cami olmasına rağmen cami yapmak için yapılaşmaya açılması bir grup tarafından protesto edildi.

İBB Meclisi, İSKİ’nin iki kez olumsuz görüş bildirmesine rağmen, dört caminin bulunduğu İSKİ’ye ait Kozyatağı Su Deposu’nun bulunduğu alana cami yapılmasına karar verdi.

Kadıköy halkı bugün su deposunun bulunduğu alana bir yürüyüş gerçekleştirdi. Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu’nun da katıldığı eylemde “Vakıfsuyu Kadıköy çeşmelerine temiz aksın” yazılı bir pankart taşındı.

Kadıköy’de İSKİ Su Deposu’nun bulunduğu yeşil alanın yapılaşmaya açılması protesto edildi. Eyleme katılan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu açıklamada bulundu.

İSKİ iki kez olumsuz görüş bildirdi

İSKİ’nin “Parsellerin tamamımın imar planlarında ‘İSKİ Hizmet Alanı’ olarak korunması gerekmekte olup teklif olan plan değişiklikleri idaremizce uygun görülmemektedir” şeklinde yanıt vermiş olmasına rağmen, İBB ikinci görüş yazısı istedi. Bu yazıda ise İSKİ, söz konusu parsellerde Kozyatağı Su Deposu ile Vakıf Kayışdağı Suyu sistemine ait 3 depodan biri olan Kozyatağı Vakıfsu Deposu bulunduğu, bu nedenle parsellerin tamamının imar planlarında “İSKİ Hizmet Alanı” olarak korunması gerektiği belirtti.