Kartal’da gürültü kirliliği ve tezek kokusu

- Yorumla

Kartal’da son dönemde vatandaşlardan gelen gürültü şikayetleri doruk noktasına ulaştı. Anadolu Yakası’nın sakin ilçelerinden Kartal’da son dönemde inşaat şirketlerinin gürültüsü, yüksek sesle müzik açan araçlar ve asker uğurlamaları vatandaşta rahatsızlık yaratıyor.

Mahalle aralarına kadar gelen markalı konut projesi üreten inşaat şirketleri, vatandaşların iddiasına göre genelde mesai saatleri dışında geç saatlere kadar çalışıyor, çoğu inşaatta Cumartesi günleri de çalışmalar sürdürülüyor. Gürültüden rahatsız olan vatandaşların şikayetleri doruk noktasına geldi.

Aşağıdaki video, Kartal Wings şantiyesine gittiği söylenen bir paletli dozerin görüntüleri, Kartal 24 Haber Merkezi’ne gelen videolardan. Videonun çekim tarihi 19 Ağustos Cumartesi olarak belirtiliyor.

Alttaki yorumlarsa Kartal Wings’in Google Map sayfasına yapılmış.

Geceleri müzik açan araçlar

Bir diğer gürültü sorunu da geceleri yüksek sesle müzik açarak mahalle aralarında dolaşan araçlar. Son günlerde, müziğin sesini sonuna kadar açarak sokak aralarında dolaşan araçlar ortaya çıktı. Saat 23:00 ile 02:00 arasında yer yer bu şekilde olaylar meydana geliyor.

Aşağıdaki video, Kartal’da bir araçtan gürültülü müzik açıldığını gösteriyor.

Kurban alanlarının yakınlarında tezek kokusu

Diğer yandan, Kartal’da Kurban Bayramı nedeniyle kurulan kurban kesim ve satış alanları vatandaşları ‘tezek kokusu’ ile imtihana tutuyor. Kartal 24 Haber Merkezine gelen ihbarlara göre bu tür yerlere yakın oturan vatandaşlar camlarını bile açamıyor.

İşte inşaatlarda yasak olanlar

Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Kontrolü Yönetmeliği ile yüksek gürültü oluşturan mesleklerin çalışma saatlerine kısıtlama getirildi.

 • Bu yönetmeliğe göre, mevcut yapıların tesisat dairelerinde veya yapı içinde herhangi bir yerde soğutma fanı, hava kanalları, jeneratör, kompresör gibi araçların gürültü seviyesi arka plan gürültü seviyesini 5 desibelden fazla aşmayacak.
 • Bir motorlu araç üzerinde veya içinde, korna veya ses çıkaran başka bir cihazın zorunlu hâller dışında gürültü rahatsızlığına neden olacak şekilde çalınması yasaklanıyor.
 • Radyo, televizyon, müzik seti ve her türlü müzik aletlerini çok ve orta derecede hassas kullanımların bulunduğu alanlar ile toplu taşıma araçlarında çalmak yasak.
 • Çok ve orta derecede hassas kullanımların bulunduğu alanlarda; yüksek sesle konuşarak; bağırarak, anons sistemleri gibi yükseltici araçlar kullanılarak ve darbeli düzenli veya düzensiz sesler çıkararak propaganda, reklam, duyuru, tanıtım ve satış yapmak yasak.
 • Çok hassas kullanımların bulunduğu alanlarda; deniz motoru, motosiklet veya herhangi bir motorlu araçta 19.00–07.00 saatleri arasında deneme çalışmaları dahil olmak üzere çalışma yapmak yasak.
 • Çok hassas kullanımların içinde ve bu kullanımlardan itibaren en az 350 metre mesafede; mekanik veya motorlu dikiş makinesi, matkap, testere, öğütücü, çim biçme makinesi, koşu bandı veya benzeri araçların 19.00–07.00 saatleri arasında çalıştırılması veya çalıştırılmasına izin verilmesi yasaklanıyor.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Kontrolü Yönetmeliğinin bahsedilen maddelere göre 19.00–07.00 saatleri arasında yapılması yasak çalışmalar;

 • Yıkım çalışmaları
 • Hafriyat alım çalışmaları
 • Kalıp çalışmaları
 • Demir bağlama çalışmaları
 • Beton döküm çalışmaları
 • Her nevi inşaat çalışmaları
 • Her nevi tadilat çalışmaları

x
Yorumlar