Kartal’da gürültü kirliliği ve tezek kokusu

Kartal’da son dönemde vatandaşlardan gelen gürültü şikayetleri doruk noktasına ulaştı. Anadolu Yakası’nın sakin ilçelerinden Kartal’da son dönemde inşaat şirketlerinin gürültüsü, yüksek sesle müzik açan araçlar ve asker uğurlamaları vatandaşta rahatsızlık yaratıyor.

Mahalle aralarına kadar gelen markalı konut projesi üreten inşaat şirketleri, vatandaşların iddiasına göre genelde mesai saatleri dışında geç saatlere kadar çalışıyor, çoğu inşaatta Cumartesi günleri de çalışmalar sürdürülüyor. Gürültüden rahatsız olan vatandaşların şikayetleri doruk noktasına geldi.

Aşağıdaki video, Kartal Wings şantiyesine gittiği söylenen bir paletli dozerin görüntüleri, Kartal 24 Haber Merkezi’ne gelen videolardan. Videonun çekim tarihi 19 Ağustos Cumartesi olarak belirtiliyor.

Alttaki yorumlarsa Kartal Wings’in Google Map sayfasına yapılmış.

Geceleri müzik açan araçlar

Bir diğer gürültü sorunu da geceleri yüksek sesle müzik açarak mahalle aralarında dolaşan araçlar. Son günlerde, müziğin sesini sonuna kadar açarak sokak aralarında dolaşan araçlar ortaya çıktı. Saat 23:00 ile 02:00 arasında yer yer bu şekilde olaylar meydana geliyor.

Aşağıdaki video, Kartal’da bir araçtan gürültülü müzik açıldığını gösteriyor.

Kurban alanlarının yakınlarında tezek kokusu

Diğer yandan, Kartal’da Kurban Bayramı nedeniyle kurulan kurban kesim ve satış alanları vatandaşları ‘tezek kokusu’ ile imtihana tutuyor. Kartal 24 Haber Merkezine gelen ihbarlara göre bu tür yerlere yakın oturan vatandaşlar camlarını bile açamıyor.

İşte inşaatlarda yasak olanlar

Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra yürürlüğe giren Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Kontrolü Yönetmeliği ile yüksek gürültü oluşturan mesleklerin çalışma saatlerine kısıtlama getirildi.

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Kontrolü Yönetmeliğinin bahsedilen maddelere göre 19.00–07.00 saatleri arasında yapılması yasak çalışmalar;