Alevilerden yeni müfredata karşı miting kararı

- Yorumla

Alevi Bektaşi Federasyonu yeni eğitim müfredatına karşı dün gerçekleştirdiği genel kurul toplantısında alanlara çıkma kararı aldı. Alevi öğrencilere yönelik zorunlu din dersi uygulaması AİHM kararlarına rağmen sürerken ‘cihat’ kavramı ile dini ve gerici eğitimin yolunu açan yeni eğitim müfredatına pek çok kesim tepki göstermişti.

Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri dün gerçekleştirdikleri genel kurul toplantısında alanlara çıkma kararı aldı. ABF yaptığı açıklamada, “Biz Aleviler çağdaş, bilimsel, laik, demokratik bir eğitim ve çocuklarımızın geleceği için 17 Eylül’de Maltepe meydanında miting yapacağız” dedi. Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri 18 Eylül’de ise Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önlerinde basın açıklaması yapacak.

Yeni müfredat

2018-2019’dan itibaren tüm sınıflarda yeni müfredatla eğitim verilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “İlkokul ve ortaokul düzeyinde 17, lise düzeyinde 24, İHL’lerde 10 olmak üzere toplam 51 ayrı müfredat, sınıflar esas alındığında ise 176 müfredat yenilendi” açıklamasında bulundu. Beden Eğitimi dersinin adı değişirken ‘cihat’ kavramı da yeni müfredatta yer aldı. Yeni müfredatta ‘cihat’ kavramı fıkıh ve temel dini bilgiler programında anlatılacak.

x
Yorumlar