İstanbul Kadıköy’de laik eğitim eylemi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı yeni okul müfredatı İstanbul Kadıköy'de düzenlenen bir gösteride protesto edildi. Eylemciler, Kadıköy sokaklarında “Hepimiz İçin Laik Eğitim” sloganıyla bildiri dağıttı.

İstanbul’un Anadolu yakasının işlek semtlerinden Kadıköy sokaklarında dün bildiri dağıtan yaklaşık 50 kişilik gruptan bazıları, zaman zaman “Çağdaş eğitim istiyoruz” ve “Laik eğitim sistemi için harekete geçme zamanı” diye sloganlar bağırıyordu.

Dövizler ve balonlarla sokaklarda yürüyen kimi de sessizce ellerindeki bildirileri yoldan geçenlere, kafeteryalarda oturanlara uzatıyordu. Bazıları bildirileri almaktan imtina ederken, bazıları da alkışlarla destek veriyordu eylemcilere.

Sosyal medya üzerinden bir araya gelen bu grup “Harekete Geçme Zamanı. Hepimiz İçin Laik Eğitim” başlıklı bir dizi eylem başlattı dün. Bundan sonraki amaçları, kentin farklı yerlerinde standlar açarak, eğitimdeki sorunları topluma anlatmak ve katılımlarını sağlamaya çalışmak. Eğitim konusunda, bağımsız bir yurttaş meclisi oluşturmayı planlıyorlar.

Dün dağıttıkları bildiride, Milli Eğitim Bakanlığı’nın geçen ay açıkladığı tartışmalı yeni müfredat protesto ediliyor. Bu müfredata göre, birkaç hafta sonra açılacak 17 milyondan fazla öğrencinin eğitim gördüğü ilk ve orta dereceli okullarda, artık evrim teorisi anlatılmayacak. Cumhuriyetin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e ilişkin bölümler daraltılırken, cihat kavramı daha geniş yer bulacak.

15 Temmuz darbe girişimi “Demokrasi Zaferi ve Milli Birlik Günü” başlığı altında cihat kavramı içinde ele alınırken; 2013 yılındaki Gezi parkı protestoları, arkasında iç ve dış güçlerin bulunduğu eylemler olarak öğretilecek.

“Laikliğe bir saldırı”

Melek Arınç

“Hepimiz İçin Laik Eğitim” örgütlenmesinin önde gelenlerinden Meltem Figen, dördüncü sınıfa geçen çocuğunun bu sene zorunlu din dersi almak zorunda kalacak öğrencilerden biri olacağını söylüyor. Hem bu durumu hem de yeni müfredatı laikliğe bir saldırı olarak görüyor. Bu kampanyayı başlatma nedenlerini şöyle anlatıyor:

“Zaten ülke gündeminde laiklik, yaklaşık iki yıldır bir mücadele alanı. İki yıldır, Meclis Başkanı’ndan Başbakan’a kadar, sürekli laikliğe saldırılar gerçekleşiyor. En son açıklanan yeni müfredatta, gerici, çağ dışı, hiç bilimsel ve akademik olmayan eğitim temelleri var. Dolayısıyla, biz de duyarlı vatandaşlar olarak dedik ki, bu eğitim sistemine dur demeliyiz. Gericileşmeye dur demeliyiz. Çünkü, eğitim refahı yerlerde. Sıfır çekiyor eğitim refah seviyesi.”

Gösteriye katılan Melih 23 yaşında üniversite öğrencisi

Bildiri dağıtan eylemcilerden Melih, 23 yaşında üniversite öğrencisi. “Eğitimde bugün çok büyük bir dini gericileşme olduğu” görüşünde. Şöyle devam ediyor:

“Gerek son açıklamalarında olsun hükümetin, gerekse müfredatta yapılan değişikliklerde olsun ve genelde bunun Türkiye’ye yansımasında, modern, çağdaş eğitim içi boşaltılıp, yerine daha gerici bir eğitim sistemi konulmak isteniyor. Amaç, geleceğe kendi istedikleri doğrultuda bir yön vermeye çalışmak.”

Eylemcilerden 28 yaşındaki memur Melek Arınç da “Eğitimin tarikatların eline verilmeye çalışıldığını” söylüyor. Arınç, “Bilimsel eğitim almak, laik bir eğitim almak tüm çocukların hakkıdır. İleri gidebilmek için başka çaremiz yok. Bütün dünyada uzaya çıkılıyor, galaksiler keşfediliyor; bunlar ancak bilimsel, laik eğitimle oluyor” diyor. (DW Türkçe)

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar