Pendik, Sancaktepe ve Kadıköy eski kaymakamları hakim karşısında

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturmada eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin, eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan ve eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç ile birlikte 15 eski vali ve kaymakam sanık olarak yer alıyor.

İstanbul Cumhuriyet Savcısı Emine Kocak tarafından hazırlanan iddianamede, eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın, eski Mülkiye Başmüfettişi Gürkan Polat, eski İstanbul Vali Yardımcısı Haluk Nadir, eski Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Mürteza Balcı, eski Artvin ve Hakkari Valisi Necmettin Kalkan, eski Rize ve Çorum Valisi Nurullah Çakır, eski Mülkiye Başmüfettişi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Genel Sekreteri Yılmaz Kurt, eski Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan, eski Denizli Valisi Abdülkadir Demir, eski Muğla Valisi Fatih Şahin, eski Kadıköy Kaymakamı Birol Kurubal, eski Bağcılar Kaymakamı Erdal Çakır, eski Sancaktepe Kaymakamı Feyzullah Özcan ve eski Pendik Kaymakamı Osman Tunç sanık olarak yer alıyor.

SAVUNMASI SIRASINDA AĞLAMAYA BAŞLADI

Habertürk TV’den Selahattin Günday’ın aktardığına göre; Mutlu savunmasında, “Teröristlerle katillerle nasıl bir ortak yanım olur” diyerek ağlamaya başladı. Gezi olaylarına ilişkin olarak Mutlu, kimseye cesaret vermediğin savundu. Gezi olaylarında FETÖ parmağı sorusuna Mutlu, “Şu an baktığımızda bizi arkamızdan hançerlemişler” diye konuştu.

Gülen ile görüşmesi konusunda Mutlu, “Ekrem Dumanlı’nın telefonu kendisine verdiğini, ilan kumpası olduğunu” söyledi. Mutlu savunmasının sonunda tahliyesini istedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE YARGILANIYORLAR

İddianamede, 14ü tutuklu 15 sanık hakkında, “Anayasal düzeni̇ ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “TBMMyi ortadan kaldırmaya veya görevi̇ni̇ yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Hükümeti̇ni̇ ortadan kaldırmaya veya görevi̇ni̇ yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile “si̇lahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

Sanıklar Fatih Şahin, Hüseyin Avni Mutlu, Mürteza Balcı, Necmettin Kalkan, Nurullah Çakır, Osman Tunç, Yusuf Yavaşcan ve Abdülkadir Demir hakkında ayrıca Terörizmin Finansmanı Kanununa muhalefet suçundan 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep edilen iddianamede, Fatih Şahin, Nurullah Çakır ve Yusuf Yavaşcanın örgütün şifreli haberleşme programı “ByLock”u kullandığı belirtiliyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar