Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın’ın tahliye talepleri reddedildi

- Yorumlar

Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) mülkiye yapılanmasına yönelik soruşturmada eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve eski İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin ile birlikte 15 eski vali ve kaymakam mahkeme karşısına çıktı.

30. Ağır Ceza Mahkemesi’nce, Silivri Ceza ve İnfaz Kurumu Yerleşkesi karşısında bulunan binada görülen davanın üçüncü oturumunun sonunda firari sanık Eski Denizli Valisi Abdulkadir Demir’in dışında tüm sanıkların savunmaları tamamlandı. Sanık avukatları da tahliye taleplerine ilişkin beyanlarda bulunduktan sonra, duruşma savcısı; delillerin henüz toplanmamış olması, atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile mevcut delil durumunun dikkate alınarak tüm sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

FETÖ’nün mülkiye yapılanmasına ilişkin davada İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu ve İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi.

SAVUNMASI SIRASINDA AĞLAMAYA BAŞLADI

Habertürk TV’den Selahattin Günday’ın aktardığına göre; Mutlu savunmasında, “Teröristlerle katillerle nasıl bir ortak yanım olur” diyerek ağlamaya başladı. Gezi olaylarına ilişkin olarak Mutlu, kimseye cesaret vermediğin savundu. Gezi olaylarında FETÖ parmağı sorusuna Mutlu, “Şu an baktığımızda bizi arkamızdan hançerlemişler” diye konuştu.

Gülen ile görüşmesi konusunda Mutlu, “Ekrem Dumanlı’nın telefonu kendisine verdiğini, ilan kumpası olduğunu” söyledi. Mutlu savunmasının sonunda tahliyesini istedi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İLE YARGILANIYORLAR

İddianamede, 14ü tutuklu 15 sanık hakkında, “Anayasal düzeni̇ ortadan kaldırmaya teşebbüs etme”, “TBMMyi ortadan kaldırmaya veya görevi̇ni̇ yapmasını engellemeye teşebbüs etme”, “Türki̇ye Cumhuri̇yeti̇ Hükümeti̇ni̇ ortadan kaldırmaya veya görevi̇ni̇ yapmasını engellemeye teşebbüs etme” suçlarından üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ile “si̇lahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

x