Büyükada’da yaşıyorlar, ama denize giremiyorlar

Büyükada’da yaşayan yoksul ailelerin çocukları plajların ücretli olması nedeniyle yüzme öğrenemiyor. Öyle ki yüzme bilmedikleri için havuza düşüp hayatını kaybeden çocuklar bile var.

- Yorumlar

Büyükada’daki ücretli ve kısıtlı kurslar ada sakinlerini düşündürüyor. Adada kursların ücretli olması aileleri hem maddi hem manevi anlamda etkiliyor. Kuran kursu dışında herhangi bir alternatifin bulunmadığını söyleyen 3 çocuk annesi G.B; (36) “Denizin ortasında yaşamamıza rağmen ücretsiz yüzme kursu yok. Burada denizcilik kulübü var ama kişi başı 250 lira isteniyor. Benim üç tane çocuğum var ve burada asgari ücretle çalıştığımız için çocukları kursa gönderemiyoruz.” dedi.

Geçen günlerde havuza düşen bir çocuğun yüzme bilmediği için boğulduğunu aktaran G.B. durumun vahametini ortaya koydu. Ayrıca annesi G.B. ile çalışan S.B ise; ”Adada teknoloji ve bilim kursu olmasını isterdim. Benim hayalim mühendis olmak fakat adada sadece Kuran kursu olduğu için hayalimle ilgili herhangi bir kursa gidemiyor ve kendimi geliştiremiyorum.” diye belirtiyor.

‘9 yaşımdan beri su satıyorum’

Adalarda çocuklar yaz aylarını bisiklete binerek, mahalle aralarında futbol oynayarak geçiriyorlar. Ama bu şekilde geçiremeyenler de var. Bazı çocuklar yol üstünde su satarak, bazıları babalarının ve ya da annelerinin işyerlerinde çalışarak vakit geçiriyor. Bu çocuklardan biri de B.K. (12) Aya Yorgi’den adanın merkezine doğru inen, faytonların, bisikletlerin çift yönlü ve kuralsız bir biçimde geçtiği yolun kenarında tanesi 1 liraya su satıyor.

Ortaokula yeni geçtiğini belirten B.; “9 yaşımdan beri kışları okula giderek yazları da burada su satıyorum. okulların tatil olmasıyla birlikte benim gibi burada su satan birçok arkadaşım var.” diyor.

x