Kadir Topbaş, Kartal Cevizli’deki ekmek fabrikasını ziyaret etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) başkanı Kadir Topbaş, Kartal Cevizli’de bulunan İHE’nin ekmek fabrikasını ziyaret etti.

Fabrikada teftiş yapan Topbaş, ekmek üretim sürecini gözlemledi. İşçilerle sohbet eden Topbaş, ardından makineleri inceledi.

Topbaş, burada yerli üretim olan ilk el değmeden ekmek kasalama ve paletleme robot tanıtımını gerçekleştirdi.

Kadir Topbaş, basın mensuplarına Kartal Halk Ekmek Fabrikası’nı gezdirerek dünyanın ilk el değemeden ekmek kasalama robotu ile kalıtsal Çölyak ve Fenilketonüri hastalarına özel üretilen ekmek ve unu tanıttı.

Hak Ekmek’in günde 900 bin ekmek ürettiğini diğer ekmek ve un mamulleriyle bu rakamın 3 milyona ulaştığını ifade eden Kadir Topbaş, şirketin İstanbul’un günlük ekmeğinin yüzde 10’unu ürettiğini söyledi. Halk Ekmek fabrikalarında tamamen hijyenik bir ortamda el değmeden ekmek üretildiğini ve el değmeden paketlendiğini anlatan Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin,TÜBİTAK ile birlikte yaptığı çalışmayla Çölyak ve Fenilketonüri (PKU) hastalarına özel glutensiz ekmek ve un ürettiğini de hatırlatan Başkan Kadir Topbaş, “Yıldız Teknik Üniversitesi danışmanlığında normal ekmek kalitesinde glutensiz ekmek ile PKU hastaları için düşük proteinli-glutensiz ekmek ve un karışımı üretiyoruz” diye konuştu.

Halk Ekmek’in bazı ürünlerinde tamamen tam buğday ve doğal ekşi maya kullandığını ve önümüzdeki yıllarda bütün ürünlerini ekşi maya ile üretmek için hazırlık yaptığını açıklayan Kadir Topbaş, çocukların çok sevdiği kakaolu fındık ezmesini tamamen doğal ve katkısız olarak üretmeyi başardıklarını ve yakında satışa sunacaklarını söyledi. Topbaş, Halk Ekmek’in bebekler için tamamen doğal bebe bisküvisi üretme projesinin de yakında tamamlanacağını da sözlerine ekledi.

Kartal fabrikasının kasalama bölümünde dünyada ilk olan robot teknolojisine geçtik. Ambalajsız ekmekler dünyada ilk defa İstanbul’da robotlarla kasalanıyor. Tamamen yerli ve milli bir proje olan robot kolun yazılımı da Türk mühendisler tarafından yapıldı. Halk Ekmek, hamur oluşumundan ekmek üretimine ve paketlemeye kadar el değemeden üretiliyor. Şimdi bu robotik kolla paketlenmeden satılan ekmekler de el değemeden kasalanıyor. Bu inovatif projeyle ilk etapta saatte 7 bin 500 adet ürün kasalanıyor. 2018’de bu teknolojiyi geliştirerek bütün ekmek fabrikalarımıza yayacağız.Kadir Topbaş