İstanbul’da Avrupa Hareketlilik Haftası kutlamaları

Avrupa Hareketlilik Haftası, dünya genelinde kamu otoritelerini sürdürülebilir ve çevreci ulaşım tedbirlerini geliştirmeye teşvik etmek, kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve yerel halkı alışkanlıklarından vazgeçirerek harekete, temiz ve çevreci ulaşım yöntemlerini kullanmaya teşvik etmek amacıyla 2002 yılından itibaren her yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır.

Etkinlik haftasında yerel makamlar, kendi şehir merkezlerinde motorize trafiğin kısıtlanması, sürdürülebilir hareketlilik türlerinin kullanımının teşviki ve kişilerin yaygın ulaşım tercihlerinin çevresel etkilerine ilişkin farkındalık oluşturulması amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

İlk kez düzenlendiği 2002 yılından bu yana Avrupa Hareketlilik Haftası’nın etkileri, hem Avrupa hem de dünya genelinde istikrarlı bir şekilde artmaya devam etmiştir. 2015 yılında, 45 ülkeden toplam 1900 şehir Avrupa Hareketlilik Haftası kampanyasına katılmış ve kendi etkinliklerini düzenlemiştir. Katılımcı şehirler; hareketlilik yönetimi, erişilebilirlik ve bisiklet kullanımına yönelik olarak yapılan altyapısal düzenlemeler ve iyileştirmeler hakkında halkını bilgilendirmiş, gerekli tedbirleri uygulayarak öncülük etmiştir. Avrupa Hareketlilik Haftası’nın en yoğun günü katılımcı şehirlerin bazı alanları tüm gün sadece yayalara, bisiklet sürücülerine ve toplu taşıma araçlarına ayırdığı 22 Eylül tarihinde kutlanan “Otomobilsiz Kent Günü” etkinliğidir.

Avrupa Hareketlilik Haftası, her yıl sürdürülebilir hareketlilikle ilgili olarak farklı bir tema üzerine odaklanmakta olup, 2017 yılı için “Temiz, Paylaşımlı ve Akıllı Hareketlilik” teması seçilmiştir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kutlamaları kapsamında aşağıda belirtilen etkinliklerin yapılmasını planlanmaktadır.

İBB’den yapılan açıklamaya göre, Avrupa Hareketlilik Haftasında aşağıdakilerin yapılması planlanıyor:

Tüm bu etkinlikler gerçekleştirildikten sonra, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Avrupa Hareketlilik Haftası 2017 “Altın Katılımcı Ödülü”ne başvuru yapacak.