Gökhan Yüksel

Yeni partide bozkurt işareti yapılmayacak, Türkeş fotoğrafı olmayacak

Meral Akşener, Ümit Özdağ, Koray Aydın öncülüğünde kurulacak yeni partide imaj çalışmaları yapılıyor. Yeni bir MHP olmayacağı ifade edilen partide bozkurt işaretinin yapılmayacağı, Türkeş fotoğrafının olmayacağı öğrenildi.

- Yorumla

MHP’de Devlet Bahçeli’ye bayrak açarak genel başkanlığa aday olan Meral Akşener, Ümit Özdağ ve Koray Aydın’ın öncülüğünde kurulacak yeni partide, kurucular kurulu hazırlıkları sürüyor. “Siyasi merkeze yerleşmeyi hedefleyen” harekette tüzük, program, amblem, isim ve işaret çalışmaları devam ediyor. Yeni partide “bozkurt” işareti yapılamayacak. Alparslan Türkeş’in fotoğrafı da asılmayacak.

Habertürk’ten Saliha Çolak’ın haberine göre partinin, Türk tarihinden ilham alan ve cumhuriyet vurgusu üzerine kurulu olacak çizgisinin olacağı öne sürüldü.

Tasarımcı firma ve ekibin, Türk tarihine, cumhuriyete, kadın ve erkek eşitliğine vurgu yapacak ve aynı zamanda akılda kalacak, okuma yazma bilmeyenlerin de rahatlıkla oy pusulasında bulup tercihini yapabileceği basitlikte bir amblem üzerinde çalışıyor. Türk tarihinden bayraklar ve semboller üzerinde çalışma yapılıyor.

BOZKURT İŞARETİ YAPILMAYACAK

Öte yandan Meral Akşener’in Cumhurbaşkanı adaylığı etrafında birleşeceği açıklanan yeni yapıda, MHP’den ayrılanların öne çıkması, merkez iddialarına ilişkin soru işaretleri yarattı. Kurucular kurulu açıklandığında merkez dengesinin açıkça görüleceği belirtilirken, Koray Aydın’ın basın toplantısında salonun hazırlanışı ve salonu dolduran kalabalığın tezahüratlarına yansıyan bu değişim, merkez kaygısıyla vazgeçilen iki simgeyi açıkça ortaya koydu. Yeni partide “bozkurt” işareti yapılamayacak. Alparslan Türkeş’in resmi de asılmayacak.

“YENİ BİR MHP AÇMAYACAĞIZ”

Aydın’ın “Yeni bir MHP açmak gibi tarihi bir hataya düşmeyiz” sözleriyle bu konunun özellikle altı da çizildi. “Bozkurt” selamını bir kenara bırakan eski MHP’iler, yeni parti çatısı altında yeni el işareti arıyor. Yeni partinin simgesi gibi kullanılacak, meydanlarda kalabalıklarla iletişimde etkili olacak yeni el işaretinin, “bozkurt” kadar etkili olabilmesi için görüşler alınıyor.

x
Yorumlar