Macron: Dünya liderliği o kadar havalı değil, Erdoğan’la 10 günde bir konuşmak zorundayım

- Yorumlar

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un dünya liderliğiyle görüşlerini anlatırken Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında sarf ettiği bir söz dikkat çekti.

Kürsel sahnede olmanın göründüğü kadar ‘havalı’ olmadığından dert yanan Macron, bu ifadesinin devamında ‘Erdoğan’la 10 günde bir görüşmek zorunda olduğunu’ söyledi.

Dünya lideri olmanın göründüğü kadar ‘havalı’ olmadığını söyleyen Macron “Her 10 günde bir Erdoğan’la konuşmak zorunda olan benim” dedi.

Reuters ajansının aktardığına göre Le Point dergisine röportaj veren Macron’a küresel alanda ‘yeni havalı çocuk’ olmaya çalışıp çalışmadığı soruldu. Macron ise “Biliyorsunuz, küresel sahne aslında o kadar da havalı bir yer değil” yanıtını verdi.

Bu sözleriyle ne demek istediği sorulan Macron, şu örneği verdi: “Her 10 günde bir Erdoğan’la konuşmak zorunda olan benim.”

Öte yandan Macron’un yardımcılarından biri daha sonra bu sözlerin Erdoğan’a yönelik bir eleştiri yöneltme ya da dalga geçme niyeti taşımadığını söyledi. Yetkili “Sayın Erdoğan ile yapılan görüşmeler her zaman çok ciddiye alınır” dedi.

x