Deniz Baykal’dan sıla-i rahim çağrısı

- Yorumlar

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal, bu bayram ‘sıla-i rahim anlayışının tozlu raflardan indirilmesi gerektiğini’ belirterek, “Sıla-i rahim yapmaya çağırıyorum.

Bütün yöneticileri, iktidarı, siyaset yapanları, herkesi. Bugün Türkiye’nin bir sıla-i rahim yapmaya ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Milletçe kucaklaşmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum” dedi.

İKTİDARA SILA-İ RAHİM ÇAĞRISI

Bayramların insanları hatırlamaya ve bir arada olmaya yönelttiğini anlatan Baykal, Kurban Bayramı’nın İslamiyet öncesinden gelen bir gelenek olduğunu söyledi. Bayramlarda insanların mezarlık ziyaretleri yaptığını, şehitleri, gazileri hatırladığını birbirleriyle kucaklaştığını da kaydeden Baykal, sıla-i rahim vurgusu yaptı. Tüm bunların bir sıla-i rahim anlayışı olduğunu vurgulayan Baykal, bu anlayışın tozlu raflardan indirilip bu bayramda ve bundan sonra da yaşatılması gerektiğine değindi.

İktidara, siyasilere ve herkese çağrıda bulunan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu anlayışın (sıla-i rahim) Türkiye’nin içinde bulunduğu gerginlik, karşıtlık ve ötekileştirme ortamında tam da Türkiye’nin muhtaç olduğu, ihtiyaç olduğu bir anlayış olduğunu düşünüyorum. Sıla-i rahim anlayışını tozlu raflardan indirip şimdi çok daha geniş anlamda bütün ötekilere, bizim gibi bakmayan ve bizim gibi düşünmeyen ama bizim bir parçamız olan toplumun bütün kesimlerine yönelik bir zihniyet devrimi yapmaya çağırıyorum. Sıla-i rahim yapmaya çağırıyorum. Bütün yöneticileri, iktidarı, siyaset yapanları herkesi. Bugün Türkiye’nin bir sıla-i rahim yapmaya ihtiyacının olduğunu düşünüyorum. Bir hal hatır sormayla, kimliğini kucaklamayla yeni bir barış ortamı yakalayacağımızı düşünüyorum. Kurban Bayramı’nın özünde sıla-i rahim vardır. Milletçe kucaklaşmaya ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.” (Cumhuriyet)

x