Alevi örgütleri ve eğitim sendikalarından Kartal’daki mitinge çağrı

- Yorumlar

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim Sen, Küçükçekmece Garip Dede Dergahı’nda “Bu eğitim sistemine itirazımız var” sloganıyla 17 Eylül’de Kartal Meydanı’nda yapacakları miting öncesinde açıklama gerçekleştirdi. Açıklamaya Alevi dernekleri, siyasi parti temsilcileri ve demokratik kitle örgütleri de katıldı.

Basın açıklamasını tertip komitesi adına ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız okudu. Başta eğitim müfredatı olmak üzere her alanda hükümetin uyguladığı politikaların toplumda gerginlik yarattığını söyleyen Yıldız, “Bu nedenle yaşananlara sessiz kalmayacağız. Bu durumdan rahatsız olan herkesi 17 Eylül’de Kartal Meydanı’nda birlikte olmaya çağırıyoruz” dedi.

MİTİNGİN TALEPLERİ

Yıldız, mitingin taleplerini sıralayarak şunları söyledi: “Şeriatçı eğitime karşı eşit, parasız, bilimsel ve kamusal ana dilde eğitim için, başta Aleviler olmak üzere tüm inançların her alanda eşit şekilde yer alması ve zorunlu din derslerin kaldırılması için, eşitsizliklere karşı herkese hak ve adalet için, cinsiyetçi eğitime karşı durmak için, çocuklarımıza aydınlık bir gelecek için ve geleceğimize sahip çıkmak için, tekçiliğe karşı durmak için, OHAL ile işten atılan öğretim görevlileri ve kamu çalışanları başta olmak üzere tüm mağdurlar ile şu an açlık grevlerini sürdüren Nuriye ve Semih için, OHAL’in kaldırılması için, tutuklu bulunan milletvekilleri başta olmak üzere gazeteciler, aydın ve yazarlar için, kapatılan televizyonlar TV 10, Yol TV, Hayatın Sesi TV, IMC TV için, yine kapatılan radyolar ile muhalif gazeteler, ajans, dergiler, dernekler, demokratik kitle örgütleri için, barış ve kardeşlik için 17 Eylül’de Kartal’dayız.”

‘BU EĞİTİMİN SONUÇLARI AĞIR OLACAK’

Açıklamada konuşan Hacı Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Tuncer Baş da “Getirilmek istenen eğitimin sonucu ağır olacak. Biz de Aleviler ve eğitim emekçileri olarak miting düzenleyeceğiz. Herkesi bu mitinge davet ediyoruz.” şeklinde konuştu.

https://www.youtube.com/watch?v=wJkTQZJ1w0A

x