Kartal Belediyesi ÇEKÜL İşbirliği

- Yorumlar

Kartal Belediyesi’nin Tarihi Kentler birliği üyesi olarak Kartal Tarihini gün ışığına çıkarmak için başlattığı çalışmalarda yeni bir aşamaya erildi.

ÇEKÜL Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün katılımı ile yol haritası belirlendi. Çekül Danışma Kurulu Üyesi Hurşit Arslan ile uzmanlar ve belediyede ilgili uzman ve müdürlerle Başkan danışmaları da toplantıda yer aldı.

ÇEKÜL Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantının girişinde Kartal tarihi ve Kartal’da bulunan eserlerin sunumu yapıldı ve mevcut durumları değerlendirildi. Toplantı sonunda ise yapılacak çalışmalar belirlendi.

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr Altınok Öz, Kartal Dragos’ta İstanbul Arkeoloji Müzesi ile birlikte sürdürülen kazı hakkında bilgi verdi. Öz, belediye olarak Kartal’ın dünden gelen değerlerini korumak ve sahiplenmek adına yapılan çalışmaları özetledi. Kartal ilçesindeki tarihi dokunun yeterince bilinmediği ve tanınmadığına dikkat çeken Başkan Öz, bu bağlamda tecrübe birikimi ve başarılarını bildikleri ÇEKÜL ve Prof. Dr Metin Sözen’in öncülüğünün önemine inandıklarını vurguladı. Prof. Dr Metin Sözen de Kartal Belediyesi’nin bilimsel kazı için sağladığı desteğin yanısıra bölgedeki tarihi doku için hazırladığı sunumun önemine dikkat çekti. Prof. Sözen, bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerinin korunması adına belediyenin çalışmalarda bulunmasının anlamlı olduğunu ve bu girişimlere ÇEKÜL olarak destek vereceklerini söyledi. Prof. Dr Metin Sözen, Kartal Belediyesi ile hazırlanacak yol haritasının ana hatlarının toplantı ile açığa çıktığını ve bu hedefe yürümek için kısa sürede yol haritasının uygulamaya konmasının önemine değindi. Kartal ilçesinin detayları ile ele alındığı toplantı sonunda uzmanlar da görüşlerini açıkladı ve Kartal’da yapılacak çalışmalarla ilgili ana eksen belirlendi.

x