Senatör Corker: Türkiye’de yaşamayı bırakın, ziyaret dahi tehlikeli

- Yorumlar

ABD Senatosu Dışilişkiler Komitesinde ”Türkiye-ABD ilişkilerinde Zorluklar” başlıklı toplantıda Komitenin Başkanı ve etkili Senatör, aynı zamanda Cumhuriyet Partili Bob Corker, ‘‘Türkiye’de yaşamayı bırakın, ziyaret etmenin dahi güvenli olup, olmadığı yönünde ciddi sorular soruluyor’ dedi ve buna Türkiye’de tutuklu bulunan Amerikan Papaz Andrew Brunson’ı örnek olarak gösterdi.

Washington Hattı’nın haberine göre, Corker, Türkiye’nin NATO’ya katıldığı 1952 yılından beri güvenilir ve güçlü bir müttefik olduğunu, halen de günlük olarak pozitif işbirliğinin Türkiye içinde ve çevresinde devam ettiğini not ederken, bu ilişkinin yine de istenen düzeyde verimli olmadığını da ekledi.

Corker, şöyle devam etti:

”Geçen yıl Amerika’daki birçoğumuz Türkiye ile ilişkilerimizde giderek artan şekilde kaygılı hale geldik. Başarısız darbe girişiminden sonra Türk hükümeti onbinlerce kişiyi tutukladı, OHAL ilan etti, muhalifleri kanun boşluğuna attı ve özgür basına saldırı başlattı. Masum Amerikalılar, 334 gündür hapiste tutulan Amerikalı saygıdeğer Papaz Andrew Brunson da dahil olmak üzere, bu baskıcı işlere yakalandılar. Brunson’a kötü davranılmasının devam etmesi çok şeyler ifade etmesinin yanında, Türkiye’de bırakın yaşamayı, ziyaret etmenin dahi güvenli olup, olmadığı hakkında çok ciddi sorular sorulmasına neden oldu.”

x