Kaspersky yazılımları ABD’de yasaklandı

- Yorumlar

2016 başkanlık seçimleri ile ilgili Rusya kaynaklı hack olayları üzerinde araştırmalar birçok yönde devam ediyor. Rusya’dan bilgi talep edildiğinde vermek zorunda olan Rus güvenlik yazılımları firması Kaspersky Lab soruşturmanın hedefinde.

Hükumet Kasperky’nin Rus hükumetine bilgi verebileceğinden endişeleniyor. CEO Eugene Kaspersky ise kongrede ifade vermeyi ve yazılımlarının kaynak kodlarını açmayı önerdi. Buna rağmen, ABD Ulusal Güvenlik Departmanı federal ajansların bundan sonra herhangi bir Kaspersky Lab yazılımı kullanmasını yasakladı.

Kaspersky Lab: Ortada inandırıcı bir kanıt yok

Kaspersky Lab ise yayınladığı açıklamada, suçlamaların doğru olmadığını ve “herhangi bir hükumete karşı uygun olmayan hareketlerde bulunmadıklarını” ve yasaklama için ortada “inandırıcı bir kanıt” olmadığını belirtildi.

Federal hükumetin incelemesine ek olarak, Kaspersky Haziran ayında Windows 10’un antivirüs yazılımlarını etkisizleştirdiğini öne sürerek Microsoft’a karşı suçlamada bulunmuştu. Microsoft’un işletim sisteminde değişiklik yapacağı sözünü vermesinin ardından suçlamadan vazgeçmişti.

x