Okul çağı çocukları için beslenme çantası nasıl hazırlanmalı?

- Yorumlar

Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde diyetisyen olarak görev yapan Diyetisyen Cansu Darıcı ile “Okul çağı çocuklarının beslenmesi” konusunda en çok merak edilenleri konuştuk.

İstanbul Anadolu Güney Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Süreyyapaşa Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesinde görev yapan Diyetisyen Cansu Darıcı ile “Okul çağı çocuklarının beslenmesi” konusunda önemli noktaları konuştuk.

Okul çağı dönemi, çocukların kendi başlarına karar verici olarak topluma girdikleri, ömür boyu sürecek davranışların kazanılmaya başlandığı, yeterlilik ve başarı duygularının geliştiği bir dönemdir. Bütün bunlar onların beslenme düzenlerini, çevreye sosyal ve psikolojik uyumlarını etkiler. Bu dönemde en sık karşılaşılan beslenme sorunları ise, demir yetersizliği, iyot yetersizliği, şişmanlık ve diş çürükleri. Dolayısıyla çocukların okul başarılarının artmasında, büyüme ve gelişmesinde (ruhsal ve fiziksel olarak), daha da önemlisi sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesinde yeterli ve dengeli beslenme büyük rol oynar.

Yeterli ve Dengeli Beslenme Nedir?

İyi beslenmek “Çok Yemek” demek değildir. Sağlıklı ve iyi beslenmek, çeşitli besinlerden yeterli ve dengeli miktarlarda tüketmektir. Diğer bir deyişle, besin çeşitliliğinin ve miktarca yeterliliğin sağlanmasıdır; çünkü insan vücudunun sağlıklı çalışabilmesi için belirli besin ögelerinin (karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler ve mineraller) mutlaka belirli miktarlarda alınması gerekir. Buna bağlı olarak her öğünde soframızda “4 ana besin grubu”ndan yiyecek bulunmasına dikkat edilmeli ve yeterli su tüketimi de ihmal edilmemelidir.

4 ANA BESİN GRUBU VE BİR GÜN BOYUNCA ALINMASI GEREKEN MİKTARLAR

1. Süt ve türevleri

2 – 3 su bardağı süt veya yoğurt artı 1 kibrit kutusu büyüklüğünde peynir.

2. Et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller

2 – 3 köfte kadar et veya tavuk veya balık veya hindi eti. Her gün 1 adet yumurta ve haftada 1 – 2 kez 1 porsiyon kuru baklagiller yemeği.

3. Sebzeler ve meyveler

Tüm sebze ve meyveler günde 3-5 porsiyon tüketilmelidir. Miktarın yanı sıra sebze ve meyvelerin mevsiminde tüketilmesi de önemlidir.

4. Ekmek ve tahıllar

4- 6 orta dilim ekmek artı 1 küçük kase pilav veya makarna veya 1 orta dilim börek artı 1 kase kadar çorba günlük ekmek ve tahıl gereksinmesini karşılar.

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 4