Kartal Meydanında laik ve çağdaş eğitim mitingi yapıldı

- Yorumlar

Din odaklı eğitim anlayışına karşı çıkan Aleviler, ABF ve Eğitim-Sen öncülüğünde Kartal’da miting yapıyor. 17 Eylül Pazar günü saat 13:00’da başlayan mitingde, on binlerce kişi meydanı doldurdu. Mitingde Alevi örgütleri ve eğitim örgütlerinin başkanları konuşma yaptı. Miting saat 15:20’de sona erdi.

İstanbul Kartal Meydanında düzenlenecek ‘Hak ve Adalet Mitingi’ne Aleviler başta olmak üzere demokratik kesimlerden on binler katıldı. Mitingle ilgili tüm gelişmeler Kartal 24’den canlı aktarıldı.

Mitingde konuşma yapan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Bizler laik, özgürlük diye sokaklarda, meydanlardaydık. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz” dedi. Bu mücadelenin bedelini ödediklerini kaydeden Aydoğan, ödemeye devam ettiklerini belirtti. “Bunun bedelini ihraç edilen, tutuklanan, açığa alınan, bayram öncesi sürgün edilen arkadaşlarımız ödüyor. Bunun bedelini eğitim hakkı elinden alınan ödüyor. Bunun bedelini 193 gündür işimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz diyen Nuriye ve Semih ödüyor” dedi.

“FERMAN YEZİDİNSE MEYDANLAR HÜSEYİN’İN”

ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız ise yaptığı konuşmada, “Biz Aleviler bu toprakların kadim inançlarından birisiyiz. Bu memleketin her daim barış dili olduk, nefesi olduk, vicdanları olduk. Hoşgörünün kabesi olduk. Kimsenin inancına, kimliğine laf etmedik” dedi. Kimsenin kimseyi ötekileştirmediği bir gelecek için her türlü asimilasyona karşı duracaklarını söyleyen Yıldız, “Devletlerin inançtan, ibadetten, dinlerden elini çekmesi gerekiyor. İnancın ve ibadetin özgür olması gerektiğini söylüyoruz. Devlet okulları her daim her inanca, her topluma eşit, açık bilim ve ilim yuvaları olmalıdır. Eğitim ve adalet için bugün bu alanlardayız. Biz Alevi kurumları AK Parti’nin Saray’ın her anlamda karanlığa götürdüğünü, ırkçı-faşist bir rejim uyguladığını, hukukta, eğitimde adalet olmadığını defalarca dile getirdik” ifadesini kullandı. Ferman yezisinse meydanlar Hüseyin’in sloganları atıldı.


Mitingden canlı aktarım ve güncellemeler

Güncelleme: 15:15

Miting, sanatçıların konserleriyle son buldu. Meydandakiler dağılmaya başladılar.

Güncelleme: 14:30

Kartal’da laik eğitim mitinginden görüntüler.

x
Haberin tamamı için sayfalar arasında ilerleyin
1 / 19