Erdoğan’ın sözleri sonrası harekete geçtiler, yabancı sınırı 5’e iniyor

- Yorumlar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından harekete geçen Kulüpler Birliği ve TFF, toplantı yapıp başkanların görüşünü alacak. Kuralın kademeli olarak azaltılacağı ve 2019-20’den itibaren yabancı sayısının önce 8’e sonra da her yıl 1’er eksilerek 5’e kadar düşeceği belirtildi.

Gazete Habertürk’ten Atilla Türker’in haberine göre Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu’nun “Süper Lig maçlarında izleyecek Türk futbolcu bulamıyorum” sözlerinin ardından bazı yerli oyuncular ve teknik adamlar, kurala yeniden kısıtlama getirilmesi yönünde açıklamalar yapmıştı. Futbol camiası bu konuyu tartışırken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önceki gün ATV’de katıldığı canlı yayında yabancı kuralıyla ilgili önemli ifadeler kullandı.

Erdoğan’ın sözleri sonrası harekete geçtiler

Erdoğan’ın sözlerinin ardından harekete geçen Kulüpler Birliği ve TFF, toplantı yapıp başkanların görüşünü alacak. Kuralın kademeli olarak azaltılacağı ve 2019-20’den itibaren yabancı sayısının önce 8’e sonra da her yıl 1’er eksilerek 5’e kadar düşeceği belirtildi.

Erdoğan ne demişti?

ATV yayınına katılan ve yabancı futbolcu sınırının olması gerektiğini belirten Erdoğan, “Kulüplerimiz fazla yabancı oynatmasın. Yabancı futbolcu sınırlaması olmalı. İşi bitmiş futbolcuların alınmasını doğru bulmuyorum. Basketbola çok önem vermemiz lazım. Mahallelerde bol miktarda basketbol sahaları yapmamız gerekir.” ifadelerini kullandı. Öte yandan, basketbolda da yabancı sınırı bulunmuyor.

x