Kahve içmek için bir neden daha!

- Yorumlar

Büyük kahve alışkanlığınız, tip 2 diyabet gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar sürekli kahve tüketen, yani günde 1.5 fincandan daha fazla kahve içenler ya da 10 yıllık bir periyotta günde 1.5 fincandan az kahve içenler için tip 2 diyabet gelişme riskinin yarı oranda azaldığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar kahve tanesinde bulunan inflamasyon azaltıcı antioksidanların varlığının önemli olduğuna inanıyor. Araştırmaya katılanların kan örnekleri, sürekli kahve tüketen kişilerde daha az seviyede inflamatuvar kaynaklı serum amiloid bulunduğu gösterdi.

Atina, Yunanistan’daki Harokopio Üniversitesi’nden araştırma lideri Prof. Demosthenes B. Panagiotakos basına verdiği demeçte, “Kahvenin antioksidan bileşenleri faydalı olabilir ama yine de bu yönde daha fazla araştırma yapılması gerekli.” diye konuştu.

Çalışmada Panagiotakos ve ekibi Athina’da 1,300 yetişkinin günlük kahve alımını ölçtü ve oksidatif gerilme ile inflamasyon değerini ölçümlemek için kan örnekleri aldı. 10 yıl sonra araştırma ekibinin takip ettiği erkeklerin yüzde 13’ünde, kadınlarınsa yüzde 12’sinde diyabet geliştiği tespit edildi.

Onlar, sürekli kahve tüketenlerin sigara kullanım geçmişi ya da aile geçmişinde risk faktörleri olsa bile tip 2 diyabet gelişiminde yüzde 54 azalma olduğunu tespit ettiler.

Daha önce de kahve tüketiminin tip 2 diyabet riskini azaltıcı ilgisi olduğu tespit edilmişti. 2012’de yapılan bir çalışmada günde 4 fincan veya daha fazla kahve tüketenlerin yarı oranda tip 2 diyabet risk gelişiminin azaldığı belirtilmişti.

Elbette kahve sadece diyabet riskini azaltmakta etkili değil. Aynı zamanda stres düşürmekte ve depresyon riskini azaltmakta faydalı görülüyor.

Bahse konu araştırma European Journal Of Clinical Nutrition tarafından kamuya açıklandı.

x