İşte Kartalspor’un önündeki zorlu süreç

- Yorumlar

Son yıllardaki istikrarlı başarısızlık nedeniyle ulusal liglerin en dip seviyesi olan Bölgesel Amatör Lige kadar düşen Kartalspor, bu sezona tekrar 3.Lig’e dönme parolasıyla iddialı bir şekilde girdi.

Tek şansları 1.olmak

Grubun ilk maçında kendi sahasında Modafenspor’a 2-0 yenilen Kartalspor’u BAL liginde zorlu bir süreç bekliyor. TFF’nin açıkladığı BAL ligi statüsüne göre 2017–2018 Sezonunda Spor Toto Bölgesel Amatör Lig’den TFF 3.Lig’e toplam 9 takım yükselecek.

12 grupta oynanacak grup müsabakaları çift devreli lig ve puan usulüne göre oynanacak olup, müsabakalar sonunda gruplarında birinci olan takımlar play off oynayacak. Playoff müsabakaları sonunda 12 grup birincisinden 9’u TFF 3.Lig’e çıkmaya hak kazancak.

Eğer Kartalspor grubunda 1.olursa, 10.grup 1.si ile final müsabakası yapacak. Eğer finali kaybederse, 11. ve 12.grup liderlerinin yapacağı finali kaybeden takımla bir final daha oynayacak.

Bu sonuçlara göre 3.Lig’e çıkıp çıkmayacağı belli olacak.

BAL ligi dip olmayabilir

Ancak, Kartalspor ilk maçında grubun liderlik için en kuvvetli adaylarından Modafenspor’a mağlup olarak büyük avantaj yitirdi.

Diğer yandan, başta her ne kadar ulusal liglerin en dip seviyesi denmiş olsa da, BAL ligi aslında liglerin en dip seviyesi değil. Yani Kartalspor başarısız olursa bu ligden de düşebilir.

Eğer Kartalspor grubu son 2 sırada bitirirse yerel lig olan İstanbul Süper Amatör ligine düşecek. Yerel liglerin en üst seviyesi olan bu ligde Kartal Bld. Spor da mücadele ediyor. Yine Kartalspor’un görebileceği en dip burası da değil. Süper Amatör’ün altında İstanbul 1.Amatör ve İstanbul 2. Amatör ligleri bulunuyor. İstanbul 2.Amatör liginde küme düşme bulunmuyor.

x