İnşaat-İş’ten açıklama: Kartal’daki Taşeron inşaat işçilerine zorla lağım temizletiyorlar!

- Yorumlar

İnşaat İşçileri Sendikası (İnşaat-İş), İstanbul Kartal’daki Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin inşaatında çalışan taşeron inşaat işçilerine şantaj ve tehditle lağım temizletildiğini duyurdu. Sendikadan yapılan açıklamada, AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Kalyon İnşaat’ın yüklenicisi olduğu inşaatta belediyenin lağım temizleme işini kabul etmediği, bunun üzerine Ofsar Grup bünyesine çalışan inşaat işçilerine ‘işten atma, yatak ve ekipman parasını kesme’ gibi tehditlerle lağım temizletildiği ileri sürüldü.

‘Belediye temizlemedi’
Açıklamada şöyle denildi: “Bugün bir işçi arkadaşımızın sendikamıza gönderdiği fotoğraflar ve yaptığı kısa haber, güvencenin-kuralın-can güvenliğinin olmadığı işkolumuzda patronların işçi kardeşlerimize neleri, hangi ‘şantaj’ ve tehditlerle dayattıklarının çarpıcı ifadesi. Arkadaşımızın fotoğraflarını gönderdiği yer Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi inşaatı. Hani her taşın altından çıkan Kalyon İnşaat’ın sayısız taşerona yaptırdığı ve 456 milyon TL’ye 5 yıldızlı hastane’ diye şaşaalı biçimde tanıttığı hastane…

AK Parti’ye yakınlığıyla bilinen Kalyon’un yüklenici olduğu bu inşaatta Ofsar Grup bünyesinde çalışan işçi arkadaşlarımıza işten atma, yatak ve ekipman parasını kesme gibi tehditlerle mikrop yuvası olan lağım temizletiliyor! Arkadaşımız iş makineleri ve gerekli sağlık önlemleri alınarak yapılması gereken bu işlemin, oldukça zorlu olması nedeniyle belediye tarafından kabul edilmediğini, bunun üzerine patronun tehdit ve şantajlarla işi inşaat işçisi arkadaşlarımıza yaptırdığını belirtiyor.”
Sendikadan yapılan açıklamada, patronun işçilerin örgütsüzlüğünden güç aldığı da vurgulandı. /Birgün

x