Enerji Bakanı Berat Albayrak’tan ‘yaz saati’ yanıtı

- Yorumlar

CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun yaz saati soru önergesine Bakan Berat Albayrak’tan yanıt geldi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yaz saati uygulamasına ilişkin, “Bakanlar Kurulu Kararı ile ülkemizde yaz saati uygulamasının yıl boyunca uygulanmasına geçilmiş olup, uygulamanın etkileri yakından izlenmekle birlikte bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmamaktadır” dedi.

‘SAAT DEĞİŞİMLERİNİN YARATACAĞI OLUMSUZLUKLARIN DA AZALTILMASINA KATKI SAĞLAYACAK’

ANKA’da yer alan habere göre; CHP İstanbul Milletvekili Mustafa Sezgin Tanrıkulu’nun soru önergesini yanıtlayan Enerji Bakanı, yaz saati uygulamasının etkilerinin bilimsel olarak incelenmesi ve raporlanması amacıyla bakanlığı koordinatörlüğünde, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) tarafından bilimsel bir çalışma gerçekleştirildiğini belirterek şöyle dedi:

“Bahse konu bilimsel araştırma sonuçları yaz saati uygulamasının enerji tüketimine etkisi ile psikolojik/sosyolojik etkilerinin incelenmesi olarak iki kısımda ele alınmıştır. Bilimsel araştırma sonuçları, ülkemizin jeopolitik konumu ile doğusu ve batısı arasındaki doğal saat farkları da dikkate alındığında uygulanmakta olan saat diliminin sürekli GMT+3’e geçirilmesinden elde edilecek enerji verimliliği kazanımları (yıllık bazda aydınlanma süreleri, gün ışığı kullanımı vb. dâhil olmak üzere) ile psikolojik/sosyolojik etkilerin (saat değişimlerinin getirdiği kaygı, stres, depresyon) yaratacağı olumsuzlukların da azaltılmasına katkı sağlayacağını göstermektedir.

’81 İL İÇİN ÇALIŞMA YAPILMIŞ, YAZ SAATİ UYGULAMASININ TOPLAM AYDINLIK SÜRESİNİ ARTIRDIĞI TESPİT EDİLMİŞTİR’

Bilindiği üzere 30 Ekim tarihinden itibaren kış saati uygulamasına geçilmeyerek yaz saati uygulaması etkilerinin görüldüğü dönem başlamıştır. Kısa süreli veriler üzerinden yapılan analiz tasarruf açısından olumlu olmakla birlikte veri miktarı, çeşidi, istatistiksel karşılaştırılabilirlik yöntemleri geliştirilerek daha detaylı çalışma yapılmasına devam edilmektedir. Bununla birlikte, 8:00-17:00, 8:30-17:30, 9:00-18:00 mesai saatleri için ayrı ayrı 81 il için çalışma yapılmış, yaz saati uygulamasının toplam aydınlık süresini artırdığı tespit edilmiştir.

‘TASARRUF HESAPLAMALARINA UYGUN OLARAK OLUMLU ETKİSİ GÖZLEMLENMEKTEDİR’

Diğer yandan enerji tasarrufuna dair de analizler önce /sonra analizi şeklinde yapılmaktadır. Bu çalışmalarda da elektrik tüketiminde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin raporunda yer alan tasarruf hesaplamalarına uygun olarak olumlu etkisi gözlemlenmektedir.

‘YAZ SAATİ UYGULAMASI İLE ÇOCUKLARIN KARANLIKTA YOLCULUK ETMESİ EN AZINDAN AKŞAM SAATLERİNDE ENGELLENMİŞ OLMAKTADIR’

Yaz saatinin tüm yıl boyunca uygulanmasıyla akşam mesai ve okul çıkışlarına denk gelen karanlık zaman dilimi azaltılmış ancak oluşan karanlık, batı illerimizde sabah saatlerini kısmen etkilemiştir. Diğer yandan kış saati uygulamasının yapıldığı geçtiğimiz yıllarda yine 7.30 ve öncesi evden ayrılmak durumunda kalan öğrenciler karanlıkta yola çıkmakta, ayrıca 16.00 ve sonrasında karanlıkta dönmekte idi. Yaz saati uygulaması ile çocukların karanlıkta yolculuk etmesi en azından akşam saatlerinde engellenmiş olmaktadır. Dolayısıyla konunun etraflıca analiz edilmesi ilgili kurum ve kuruluşlarca, varsa oluşan risk analizlerine göre ek önlemler alınması gerekmektedir. Bunun yanı sıra; Bakanlığımızca ilgili tüm kurum ve kuruluşlara söz konusu uygulamanın etkisi nedeniyle oluşabilecek önlemlerin kurum ve kuruluşların kendi görev ve sorumluluk alanları içerisinde alınmasına dönük resmi bilgilendirme yapılmıştır.

Bilgi edinme vb. her türlü gelen talep, öneri, şikâyet kayıt altına alarak cevaplanmaktadır. Uzun yıllardır devrede olan uygulamada vatandaşlarımızdan, kurum ve kuruluşlardan gelen talepler sistematik olarak takip edilmektedir. Yaz saati uygulamalarına dair gelen talepler içerisinde kış saati uygulamasına dönmek, uygulamaya dair bilgi talebi, memnuniyet, sabah saatlerinde ikili öğretimde okulların erken başlaması nedeniyle sabah erken karanlığında başlaması gibi konular iletilen başlıca konular arasında yer almaktadır. Diğer yandan, vatandaşlarımızın söz konusu uygulama hakkında memnuniyet ve uygulamanın devamı niteliğinde talep dilekçelerinin de alınmakta olduğu da bilinmelidir.

‘BU AŞAMADA SAAT UYGULAMASININ YENİDEN DEĞİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ALINMIŞ HERHANGİ BİR KARAR BULUNMAMAKTADIR’

Bakanlar Kurulu Kararı ile ülkemizde yaz saati uygulamasının yıl boyunca uygulanmasına geçilmiş olup, uygulamanın etkileri yakından izlenmekle birlikte bu aşamada saat uygulamasının yeniden değiştirilmesine yönelik alınmış herhangi bir karar veya bu yönde yapılan herhangi bir hazırlık bulunmamaktadır.”

x