Kadir Gökmen Öğüt Nakliyecilerin Sorunlarını Açıkladı

CHP İstanbul Milletvekili Kadir Gökmen Öğüt, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a, 31 Mart 2013 tarihinde yürürlüğe girecek olan Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmeliği ertelemeyi düşünüp düşünmediğini sordu.

Öğüt, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “İstanbul Beylikdüzü ilçesinde bulunan Ambarlı limanlarında çalışan nakliyecilerin ciddi sorunları bulunmaktadır. En önemli sorunlarından bir tanesi de şu anda taşımacılık sektörünün yüzde 70’ini oluşturan ve ‘High Cube’ diye tabir edilen konteynerlerini taşıyan 15 bin civarında dorsenin standart değişikliği için 31 Mart 2013 tarihinde Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında yönetmeliğin yürürlüğe girecek olmasıdır” diyerek şu soruları yöneltti: “31 Mart 2013 tarihinde uygulamaya girecek olan yönetmeliğin hazırlanmasındaki amaç nedir? Yönetmeliği ertelemeyi düşünmekte misiniz?

AB üyesi ülkelerde aynı tür taşımalar için uygulanan herhangi bir sınırlama ve standart yokken ve Halihazırdaki dorse ve konteyner yükseklikleri Türkiye’nin yol şartlarına uygunken neden böyle bir yönetmeliğe gereksinim duyulmuştur?”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumları Göster
x
Yorumlar