Real Market işçilerinin direnişi Kartal’da devam ediyor

İşten çıkarılan Real Market işçileri, bugün Kartal Anadolu Adliyesi’nde gerçekleşecek olan alacaklılar toplantısı öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı.

- Yorumla

Kartal Anadolu Adliyesi önüne yürüyüş yaparak gelen 200 Real Market işçisi, adliyede yapılacak alacaklılar toplantısı öncesinde basın açıklaması yaptı.

İşçiler, “Kedi ağaca çıksa, köpek kuyuya düşse” basının haber yaptığını fakat hileli iflas yoluyla hiçbir hakkı ödenmeden işten çıkarılan 1700 Real işçisini görmediğini belirtti. İşçilerin yaptığı konuşmaların ardından DİSK/Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu söz aldı. Genel bir değerlendirme yapan Küçükosmanoğlu gelinen noktadan Beğendik, Metro şirketlerinin ve Tez-Koop-İş’in sorumlu olduğunu söyledi.

Küçükosmanoğlu, mahkeme kararlarına ve yasalara göre Metro Grup AG’nin işçilerin alacaklarından sorumlu olduğunu ve bu sorumluluktan kaçamayacaklarını belirtti. İflas masasında olan bitenin bir oyun ve aldatmaca olduğunu söyleyen Küçükosmanoğlu, Metro ve Beğendik’in işçileri iflas masasına mahkum ederek bu sorumluluktan kurtulamayacaklarını söyledi.

İflas masasında Real işçileri adına bir temsilcinin olması gerektiğini belirten Küçükosmanoğlu yapılacak toplantıya bir temsilci göndereceklerini belirtti. Basın açıklaması, Küçükosmanoğlu’nun Nakliyat-İş’in Real Market işçileri haklarını alıncaya kadar eylemlere ve işçileri sahiplenmeye devam edeceklerini söylemesinin ardından sona erdi.

İşçiler basın açıklamasının ardından iflas masasının toplantı sonucunu bekliyor.

x
Yorumlar