Gökhan Yüksel

Adalar’da insanlara bulaşan salgın yayıldı, karantina ilan edildi

- Yorumla

Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlüğü, İstanbul’un Adalar ilçesinde, insanlara da bulaşabilen ruam hastalığı nedeniyle karantina ilan edildi.

Ekim ayında yapılan inceleme sonunda, 1148 attan 18’inde ruam hastalığı tespit edildi. Atlar itlaf edildi. Ruam hastalığı hayvanlardan insanlara da bulaşabiliyor.

Ruam Hastalığı nedir?

Halk arasında mankafa hastalığı olarak da bilinen Ruam hayvanlardan diğer hayvanlara veya insanlara bulaşabiliyor. Ruam, özellikle tek tırnaklıların akut ve kronik seyirli bulaşıcı bir hastalı. İnfeksiyon deride solunum sisteminde ve iç organlarda nodül ve ülserlerin oluşması ile karekterizedir. Hastalık başlıca 3 klinik form gösterir.

  • Burun ruamı: Mukoprulent kanlı bir akıntı, burun mukozasında ilk önce nodüller görülür daha sonra bunların açılmasıyla ülserler meydana gelir. Çene altı lenf yumruları büyümüş, sıcak ve ağrılıdır.
  • Deri ruamı: Genellikle bacakların deri altı lenf yolları şişer, üzerlerinde ilk önce nodüller daha sonra ülserler oluşur.
  • Akciğer ruamı: Çok yavaş seyreder. Bazen aylar alır. Solunum sistemine ait semptomlar görülür, tüberküloz ile karışır.

x
Yorumlar