Gökhan Yüksel

Cemal Canpolat: Kartal Belediyesi’nde 23 müfettiş inceleme yapıyor

- Yorumla

CHP İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat, Kartal CHP ilçe başkanlığında basın açıklaması yaptı. Canpolat açıklamasında, her şeyin dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek verildiği gün başladığını ve bu hatayı tekrarlamayarak belediyelere sahip çıkılacağını söyledi.

Canpolat’ın açıklaması:

Bugün buraya gelmemizin nedeni, ben il başkanı olduğum gün hep derdim, örgütten başlar belediyelere ziyarete gidilecekse, bugün tersini yaptık, önce belediyeyi ziyarete gittik, çünkü belediyelere yönelik bir saldırı var, daha doğrusu Cumhuriyet Halk Partisinin tüzel kişiliğine yönelik bir saldırı var. Bu saldırı karşısında, Cumhuriyet Halk Partisi belediyelerine sahip çıkacağımızı belirttik ve bugünden itibaren bütün belediyelerimizi dolaşmaya başladık.

Kartal Belediyesi 23 müfettiş ile inceleniyor

Biraz önce belediyemizi ziyaret ettiğimizde, belediye başkanına sordum, kaç müfettiş var, 23 tane müfettiş var arkadaşlar, 23 müfettiş.

Şimdi bunun anlamı nedir, biz mutlaka sizin belediyenizde bir şey arıyoruz ve bulacağız. Bulabilirsiniz, eksikler de olabilir, yanlışlar da olabilir, ama biz belirttik, hiçbir idari soruşturmaya karşı olmadığımızı belirttik, hukuktan ve yargıdan elinizi çektiğiniz gün, talimatla savcılara emir vermediğiniz gün bizim belediyelerimiz her türlü soruşturmaya hazır olduğunuzu söyledik. Ama idari soruşturmanın arkasında, belediye başkanlarımızın sırtında, elinde sopayla onları tehdit eden, onları içe kapatan bir anlayışa asla müsaade etmeyiz, müsaade etmeyeceğiz.

Her şey dokunulmazlıkların kaldırılmasına destek verildiği gün başladı

Bu neye benziyor, parlamentoda dokunulmazlıklar kaldırıldığında, ben o dönemde dokunulmazlıkların kaldırılmasına karşı net tavır koyan bir arkadaşınızım. Doğru olmadığını söyledik. Bunun iyi niyetle olmayacağını da söyledik. Ama görüyoruz ki dokunulmazlıklar kaldırıldığında, 6 milyon oy alan bir partinin iki genel başkanını ve millet vekillerini tutuklayıp içeri attılar. Attıkları gün seyretmeyecektik. Arkasından bir CHP millet vekilini içeri attılar. Şimdi de belediye başkanlarımızı tehdit ediyorlar. Devleti elinde bulunduran kurumlar genel başkanımızı tehdit ediyor. Yani biz sizin belediyelerinizi de alırız, genel başkanınızı da tutuklarız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak dün yaptığımız hataya bugün düşmeyeceğiz. Sonuna kadar belediyelerimizin arkasında duracağız, genel başkanımızı da size yedirmeyeceğiz.

Faşist bir yönetimle karşı karşıyayız

Bütün Cumhuriyet Halk Partisi örgütü, bizim dışımızda, ÖDP’si, EMEP’i, DİSK’i, KESK’i, sol dünyası, HDP’si dahil olmak üzere, referandumda bizimle birlikte hayır oyu kullanan cephe ile birlikte, hem belediyelere sahip çıkacağız, hem de toplumsal direncimizi ve mücadelemizi devam ettireceğiz. Bundan asla geri adım atmayacağız, kendi içimizde problemlerimiz olabilir, kongre sorunu olabilir, belediye-ilçe sorunu olabilir, bunların hepsini bir kenara bırakıyoruz. Birbirimizle kavga edecek noktada değiliz. Ülke adım adım bu gericiliğin kuşatması altında, Mustafa Kemal devrimleri ve ilkelerinden uzaklaştırılarak, faşist bir yönetimle karşı karşıya olduğumuzu ve faşizme karşı da geniş halk cephesiyle mücadele edeceğiz.

Belediyelerimiz, referandumda aldıkları oyun üzerinde çıkardılar

Bugün, şimdi sizden sonra Maltepe Belediyesi’ne gideceğim. Bir toplu sözleşmeye katılacağız, daha kalabalık bir topluluğun önünde bir mitinge dönüştüreceğiz. Gittiğimiz her belediyeyi miting alanına çevireceğiz. Bugün burada başladık, Maltepe’de devam ettireceğiz, arkadaşlarımız organize etti, bütün belediyelerimizi dolaşacağız, 14 belediyemizi. Çünkü referandumdan bizim belediyelerimizin hepsi başarılı çıktı. Belediyelerimizin 14’ü de referandumda aldıkları oyun üzerinde çıkardılar. Belediyelerimiz bu katkıyı adalet yürüyüşünde de gösterdiler. Burada bu dayanışmadan rahatsız olan bir anlayış var.

Bugün seçim olsa 29 ilçede 1. partiyiz

1994’den beri İstanbul’u elinde tutup, ve İstanbul’u vermeyiz, çünkü seçimle gelenler şimdi seçimle gitmemek için her türlü baskıyı kendileri için yasal görmüştür. Gitmemek için her türlü baskıyı yapıyorlar. Demokrasiye inananlar seçimle gelip seçimle gider. Demokrasiye inanmayanlar, seçimle bir daha gitmemek üzere gelirler. Bunlar gideceklerini gördüler, hem referandumda, hem de tüm İstanbul’da yaptığımız çalışmalarda, bugün seçim olsa 29 ilçede 1. partiyiz. Bu 29 ilçe yetmiyor, İstanbul’da 39 ilçeyi de almayı kendinize hedef olarak koymanız lazım. 39 ilçeyi alacağız, Büyükşehir Belediyesini yüzde 61 ile alacağız, seni başkan yaptırmayacağız ve Cumhuriyet Halk Partisinin adayı başkan yaptırıp, Türkiye’de yeniden demokrasiye döneceğiz, yeniden parlamenter sisteme döneceğiz, yeniden özgürlüklere döneceğiz.

Canpolat daha önce, Ataşehir belediye başkanı Battal İlgezdi’nin görevden alınması ile ilgili İBB Meclisinde yaptığı konuşmada da, Kartal Belediyesi’nin 23 müfettişle incelendiğini söylemişti.

x
Yorumlar