Gökhan Yüksel

Yol TV davası görüldü

- Yorumla

Yayınları engellenen Alevi kanalı Yol TV hakkında davanın ilk duruşması görüldü. RTÜK tarafından Türksat yayını durdurulan Yol TV’nin davası dün (20 Aralık) Ankara 10. İdare Mahkemesi’nde görülmeye başlandı.

RTÜK avukatı, Yol TV’nin yayınının durdurulmadığı, yayın iletiminin durdurulduğu için davanın reddini talep etti. Oysa az önce Yol TV müdafisi bunun, Yol TV için yayının durdurulması anlamına geldiğini belirtti.

Yol TV kurucularından Avrupa Alevi Federasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker: “Biz Aleviler olarak bu ülkede sokakta, okulda özgürce yaşayamadık. Bu kanal sadece inancımızı, yolumuzu yaşatmak için kurduk. Bu karar siyasi bir karardır, haksız, hukuksuzdur. Biz özgürce yaşamak istiyoruz.”

Yol TV Davası’nın bugünkü duruşması sona erdi, Turgut Öker duruşmayı ve taleplerini anlattı:

Duruşma sonrası Alevi Bektaşı Federasyon Başkanı Muhittin Yıldız basın açıklamasını okudu:

Almanya Aleviler Birliği Federasyonu Başkanı Hüsetin Mat duruşma sonrası açıklamalarda bulundu: “Bu ülkede bilgi edinme hakkı varda Alevilerin de yolunu, inancını, davasını öğrenebilmesi gerekir”

HDP İzmir Milletvekili Müslüm Doğan “Yol TV yalnızca Alevilere değil, ezilenlere, yoksullara, ötekileştirilenlere de hizmet verdi”

CHP Ankara Milletvekili Necati Yılmaz: “Yol TV’nin geçmişi Türkiye’nim yüz akıdır”

Yol TV avukatı Nuray Özdoğan: “Bu karar nedeniyle TURKSAT’ın yayın listesi tüm kanallar tehdit altındadır”

x
Yorumlar