Meteoroloji’den önemli hava durumu uyarıları

- Yorumlar

Meteoroloji, İstanbul’da yaşanan soğuk hava dalgası ile ilgili önemli uyarılar yapıyor. Hafta boyunca İstanbul’da ne zaman kar yağışı başlayacağı merak edilirken, gece saatlerinde Anadolu Yakası’nda yüksek kesimlerde kar ve karla karışık yağmur etkili oldu.

İstanbul genelinde dün gündüz ve akşam etkili olan sağanak, gece saatlerinde Kartal, Pendik, Sultanbeyli ve Çekmeköy ilçelerinin yüksek kesimlerinde yerini kar ve karla karışık yağmura bıraktı.

Kar yağışı özellikle hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düştüğü Kartal Yakacık ve Aydos Ormanı civarında etkisini gösterdi.

AKOM’dan yapılan açıklamaya göre, İstanbul parçalı ve çok bulutlu. Gün boyu aralıklı sağanak yağmurlu gökyüzünün hakim olması beklenirken, hava sıcaklıklarının kuzeyli rüzgarların erkisiyle hafta sonu boyunca 2-6 derece aralığında mevsim normallerinin altında olması tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Mevsim normalleri civarında seyreden hava sıcaklıkları yarın (Pazar) iç kesimlerde hissedilir derecede azalarak mevsim normallerinin altında seyredecek, hafta başından itibaren tekrar artacak.” denildi.

Kartal kar yağışına hazır

Diğer yandan, Kartal’da da kara hazırlıklar tamamlandı. İstanbul’da yağması beklenen kar nedeniyle oluşacak tıklanıklar ve yol kapanmalarına karşı Kartal’da gerekli hazırlıklar tamamlandı.

Kartal Belediyesi karla mücadele ekipleri; olası bir kar yağışında 170 personel, 3 greyder, 5 JCB, 3 kamyon ve sekiz ayrı noktada toplam 1100 ton tuzla 24 saat görev başında olacak.

Bolu Dağında son durum

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Bolu Dağı’nda yoğun kar yağışı etkisini sürdürüyor. Ulaşımda zaman zaman aksaklıklar yaşanıyor” denildi.

x