Tuzla’daki zehir Trichloroethylene nedir?

- Yorumlar

Tuzla’da 97 kişiyi hastanelik eden ve binlerce insana gün boyu ağır koku ile rahatsızlık yaratan ve kanserojen olduğu belirlenen Trichloroethylene nedir, yan etkileri nelerdir?

İstanbul Tuzla’da 25 Aralık akşamı kanalizasyon ağından ağır bir koku yayıldı. Yetkililerin yaptığı çalışma ile kanalizasyona kimyasal bir madde olan Trichloroethylene’in kaçak olarak deşarj edildiği tespit edildi. Peki Trichloroethylene nedir, yan etkileri nelerdir?

Trichloroethylene nedir?

Trikloretilen kararlı, renksiz ve fotoreaktif bir sıvıdır. Kloroform benzeri bir kokudadır. Trichloroethylene maddesi tekstil ve metal sektöründe boya çözücü olarak kullanılıyor.

Metallerin yağlarının temizlenmesinde, ekstraksiyon çözücüsü olarak yağ ve wax’larda, boyalarda çözücü olarak, kuru temizlemede soğutucu ve ısı transferi sıvısı olarak, elektronik parçaların temizlenmesinde, boya ve tutkallarda seyreltici, tekstil sanayisinde kimyasal ara madde, havacılık endüstrisinde ise sıvı oksijen püskürtülmesinde kullanılır.

Trichloroethylene yan etkileri nedir?

Maddeye kısa süreli maruz kalındığında baş ağrısı, baş dönmesi ve uyku haline belirtileri ortaya çıkıyor.

Maddeye maruz kalan hamilelerde düşük yapma, düşük doğum ağırlığı, çocuklarda merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları, kronik kalp sorunları görülmüş.

Maddeye maruz bırakılan farelerde böbrek ve karaciğer kanserinde ciddi artışlar gözlenmiş.

Teşkilatın internet sitesinde, bu tip ürünleri kullanan fabrikalardan sızıntı olabileceği belirtilerek çevrede yaşayan çocukların çamurda oynamasının engellenmesi isteniyor.

Maddenin toprağa kolay işlemediği, ancak havaya hızla karışabileceği özellikle vurgulanıyor.

x