Gökhan Yüksel

Maltepe Belediyesi’nde işçiler hızla sendikalaşıyor

- Yorumla

Çıkarılan KHK ile belediyelerin iktisadi teşekküllerine geçirilecek sendikasız taşeron işçiler, haklarını korumak için sendikaya üye oluyor. OHAL kapsamında yayınlanan KHK ile belediyelerin iktisadi teşekküllerine geçirilecek sendikasız taşeron işçiler, haklarını korumak için sendika üyeliklerine başladı.

Evrensel’de yer alan habere göre, Maltepe Belediyesinde son 2 gün içinde 180 işçi DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikasına üye olurken, Kartal, Ataşehir ve Kadıköy’de de sendika üyeliği olmayan işçiler sendikalaşıyor.

İŞÇİLER ÖRGÜTLÜ HAREKET ETMEK İSTİYOR

Maltepe Belediyesinde tüm taşeron firmaların devreden çıkmasıyla toplu iş sözleşmesi yetkisinin kazanılması, iktisadi teşekküllere geçiş esnasında hak kaybı yaşamak istememesi bu süreçte işçilerin örgütlü hareket etmek istemesine neden oldu.

Günlerdir taşeron firmaların işçilere imzalatmak istediği metinler işçiler arasında “Kazanılmış hakkımı kaybeder miyim?” kaygısı yarattığını söyleyen bir işçi Evrensel’e şunları anlattı:

İşçiler, bu kaygıları sendikayla beraber bertaraf edebileceklerini düşünüyorlar. ‘Sendikayla beraber hareket edersek hak kaybına uğramayız’ diyorlar. Kartal, Kadıköy, Ataşehir belediyelerinde de hareketlilik var. Temel noktalardan biri, bir tek arkadaşın dışarıda kalmayacak şekilde örgütlü ve birlikte mücadele ederek bu süreçlerin atlatılacağı yönünde.

x
Yorumlar