Çalışma Bakanı, “Taşeron işçiler, açtıkları davalardan vaz mı geçecek?” sorusunu yanıtladı

- Yorumlar

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, teşoron işçilerin kamuya geçebilmek için açtıkları davadan feragat edebileceklerini söyledi. “Sadece, geçmişte ‘asli işverenim de muhatabım da devlet’ diyerek devlete dava açanlar bu davalarından feragat edecekler” diyen Sarıeroğlu, “Çünkü artık kamu çalışanı olacaklar ve davalarının gerekçesi de doğal olarak ortadan kalkmış olacak” dedi.

Hürriyet gazetesinden Deniz Zeyrek’in sorularını yanıtlayan Sarıeroğlu “Çalışanlar bugüne dek şirketlerde biriken kıdem tazminatlarından vaz mı geçmek zorunda?” sorusuna, “Hayır, değiller. Feragat edecekler gibi algıladılar ama kıdem tazminatı kazanılmış haktır. İş yasalarında vardır. Kıdem tazminatından feragat etme zorunluluğu yoktur. Çalışanların, daha önce çalıştıkları taşeron şirketlerle herhangi bir şey imzalamayacaklar” diye yanıt verdi.

İşte Sarıeroğlu’nun sık sorulan sorulara verdiği yanıtlar:

Çalışanlar bugüne dek şirketlerde biriken kıdem tazminatlarından vaz mı geçmek zorunda?

Hayır, değiller. Feragat edecekler gibi algıladılar ama kıdem tazminatı kazanılmış haktır. İş yasalarında vardır. Kıdem tazminatından feragat etme zorunluluğu yoktur. Çalışanların, daha önce çalıştıkları taşeron şirketlerle herhangi bir şey imzalamayacaklar.

Peki biriken kıdem tazminatlarını önceden çalıştıkları şirketlerden mi alacaklar?

Hayır, kıdem tazminatları da kamuya transfer olacak. Kamu çalışanı olacakları için artık ayrılmaları söz konusu olmayacak zaten. Emekli olduklarında da kıdemleri ilk çalışmaya başladıkları zamandan başlayacak.

Kamuya geçebilmek için Açılmış davalardan vaz mı geçecekler?

Sadece, geçmişte “asli işverenim de muhatabım da devlet” diyerek devlete dava açanlar bu davalarından feragat edecekler. Çünkü artık kamu çalışanı olacaklar ve davalarının gerekçesi de doğal olarak ortadan kalkmış olacak.

Kamunun hizmet aldığı bir şirketin personel gideri yüzde 70’i bulmuyorsa düzenlemeden faydalanamıyor. Mesela “temizlik hizmeti verdik. Makinalar, araç gereçler, kıyafetler, sarf malzemesi devreye girince işçi maliyeti, esas maliyetin yüzde 70’inden az oldu” diyenler var.

Bu bizim düzenleme ile ilgili bir durum değil. Mevzuatın kendisinde var. Taşeron tanımı böyle yapılmış. Bir şirket, teknolojik yatırım yapmış, asıl maliyet burada olmuş, biz teknik hizmet almışız, orada çalışanlar kamuya geçecek diye bir şey yok.

Şirketler de şikayetçi. “O kadar elbise, araç gereç aldık, ne olacak bunlar” diyorlar.

Bu konuda da taraflara bildirdik. Alınan tüm araç gereci kamu alacak ya da kiralayacak. Bu konudaki çalışma şu anda yapılıyor. Sonuçta aynı araç gereçleri, kıyafetleri kamuya geçince de kullanacaklar.

Sınavla, güvenlik soruşturmasıyla bazı çalışanların işlerini kaybedeceği endişesi var. “Kadro beklerken işimizi kaybedeceğiz” diyorlar.

Bu konuda birçok kez açıklama yaptık. Sınav yaptıkları işle ilgili olacak. Şunu kimse unutmasın. Kamuya işçi almak zor bir süreç. Ben bakanlığıma zorlukla kadro alabiliyorum. Lise mezunlarını KPSS ile alıyorum. Maliye bakanlığını ikna etmek ne zor bilirsiniz. Bu nedenle boşalacak kadroyu doldurmak gerçekten zor olacak. Kamunun bu çalışanlara acil ihtiyacı var ve kadro boşalırsa, kaybedilirse yenisini almak beş altı ay sürebilir.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

x