Adalar’da İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne protesto gösterisi

- Yorumlar

Adalar’da bugün (7 Ocak) gerçekleştirilen eylemde, Beşiktaş – Adalar vapurunun kaldırılması protesto edildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesini hedefe koyan vatandaşlar, “İBB vapurumu geri ver!” sloganı attı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) Şehir Hatları, kış boyunca Beşiktaş-Adalar vapur hattında sefer yapılmayacağını duyurdu. Ada halkını mağdur eden bu uygulamaya tepkiler yükseliyor. Seferlerin kaldırılmasını, protesto eden bir grup Adalı, ulaşım hakkının kar- zarar hesabı güdülmeden karşılanması gereken bir yurttaşlık hakkı olduğuna dikkat çekti.

Ulaşım haktır, kar/zarar hesabı yapılamaz

Büyükada Vapur İskelesi’nde toplaanan bir grup, İBB Şehir Hatlarını protesto etti. Adalılar adına açıklama yapan Zekiye Kürkçüoğlu, “Adalar’da yaşayanların her gün işlerine, okullarına gitmek ve geri dönmek için kullandığı Adalar-Beşiktaş seferleri İBB’nin, Şehir Hatları İşletmeleri yöneticilerinin ve üst kurul UKOME’nin kararıyla kaldırılmış oldu. İptal kararının ardından Şehit Hatları tarafından yapılan açıklamalarda yalan yanlış istatistiklerle bu seferlerin ‘zarar ettiği’, ‘yeterli yolcu sayısına’ ulaşılamadığı söylendi. Buradan tekrar söylüyoruz: Ulaşım bir yurttaşlık hakkıdır. Sağlık gibi, eğitim gibi, adalet gibi ulaşım da kar/zarar hesabı güdülmeden karşılanması gereken bir yurttaşlık hakkıdır. Kar/zarar hesaplarına bağlanarak ele alınamaz.” dedi.

x