İstanbul’da 2 Cemevi’nin elektriği kesildi

- Yorumlar

İstanbul Ataşehir’de Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) ve Cemevi ile aynı Cemevi’nin Kadıköy şubesinin elektriği kesildi. Kesintilerin elektrik borcu olduğu gerekçesiyle yapıldı öğrenildi.

İnanç merkezlerinin elektrik, su gibi giderlerinin Diyanet İşleri Bakanlığı’nca karşılanması gerektiğini, PSAKD’ın AİHM kararlarınca inanç merkezi olduğunu söyleyen dernek ve cemevi yöneticilerine ise herhangi bir açıklama yapılmadı. Yaşananlara ilişkin PSAKD Kadıköy Şubesi bir açıklama yayımladı. Açıklamada Alevilerin, AK Parti iktidarının uyguladığı baskı ortamına boyun eğmeyeceği vurgulandı.

‘Aleviler boyun eğmeyecek’

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Kadıköy Şubesi’nin elektriği hukuksuz bir biçimde hiç bir mazeret göstermeksizin kesilmiştir. Buna itiraz eden dernek yetkililerine ise ‘biz işçiyiz, yetkili değiliz’ denilerek bir açıklama yapılmamıştır. Geçtiğimiz yıllarda PSAKD’ın inanç merkezi olduğuna dair AİHM kararlarına göre haklı olmamıza rağmen AK Parti zihniyeti Alevilere ‘size istediğimi yaparım’ mesajı vermektedir ve Aleviler üzerinde psikolojik baskı kurmaya çalışmaktadır. Bizler bu baskı ortamına itiraz ediyor kabul etmeyeceğimizi beyan ediyoruz. Herkesi yapılan bu hukuksuzluktan vazgeçilmesine ve AİHM kararlarına uyulmasına davet ediyoruz. Aleviler sizin gerici, mezhepçi, ırkçı politikalarınıza boyun eğmeyecek!

x