HDP’de Türk aday tartışması, peş peşe açıklamalar

- Yorumlar

Selahattin Demirtaş’ın eş başkanlığı bırakmasının ardından HDP kongresi üzerine tartışmalar arttı. HDP milletvekili Hasip Kaplan bugün yaptığı açıklama nedeniyle ırkçılıkla suçlandı.

Twitter hesabından HDP kongresi ile ilgili bazı açıklamalarda bulunan Kaplan, “HDP kurultayında Demirtaş’ın yerine sakın bir Türk göz dikmesin, benim naçizane önerim, herkes haddini bilecek..! Kusura bakmayın barajı aşan Kürt halkının oyları üzerinde sörf yapacak hiçbir halkın zamanı yoktur.” dedi.

Kaplan’ın açıklamalarından, Sırrı Süreyya Önder de nasibini aldı. Kaplan “Sırrı gitsin film çeksin..!” ifadesini kullandı. Kaplan’a ilk yanıt HDP’den geldi.

“KINIYOR VE AYIPLIYORUZ”

HDP Genel Merkezi’nden, şubat ayında gerçekleştirilecek kongrede Türk bir genel başkan adayı istemediğini belirten eski Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan’ın ifadeleriyle ilgili açıklama geldi.

Partinin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Hasip Kaplan Twitter hesabından yapılan ırkçı, ayrımcı ve ötekileştirici paylaşımların HDP anlayışı ve politikaları ile hiçbir ilgisi yoktur. Kınıyor ve ayıplıyoruz”dendi.

x