Bu ilçelerde evi olanlar yaşadı!

- Yorumla

7 milyon riskli yapının yenilenmesi hedefi ile başlayan kentsel dönüşüm İstanbul’da ağırlıklı olarak şehrin en değerli bölgelerinde yoğunlaşıyor. Bu bölgede başlayan çalışmalar hem o bölgenin hem de o evlerde yaşayan vatandaşların da kaderini etkiliyor. Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre, evi dönüşüme giren vatandaş doğru ve güvenilir bir firma ile anlaşırsa eski evini 10 katı fazla değerde yeni bir mülke kavuşuyor.

Hak sahiplerinin en yüksek pay aldığı bölgelerden biri Kadıköy’e bağlı Fikirtepe. Kentsel dönüşümün 5 yıl önce başladığı Fikirtepe’de uzun yıllar imar planlardan ve işin ehli olmayan firmalardan kaynaklanan sorunlar yaşandı. Bölgede müteahhitlerin bir kısmı evlerini teslim ederken, bir kısmı iflas bayrağını çekti ve vatandaş mağdur oldu.

Yola temkinli çıkan ve güvenilir firma ile anlaşan vatandaşlar ise dönüşümden kârlı çıktı. Bu bölgede 100 metrekare arsa payı olan biri yeni proje bitiminde 2 milyon TL’lik mülke kavuşacak. Ataşehir’e komşu Yenisahra’da ise aynı büyüklükte arsa sahibi olan kişi 1-1.5 milyon TL’lik mülke, Bomonti’de 1 milyon TL’lik mülke, Piyalepaşa’da ise 1.6 milyon TL’lik mülke sahip olacak.

Gecekondu ile gökdelenin komşu olduğu dönüşüm sürecinde öne çıkan bölgeler şöyle;

x
Yorumlar