Yaşam Kalitesi Araştırması: İstanbul ilk 100’de bile değil!

Mercer’ın ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’ sonuçlandı. Mercer tarafından yapılan küresel yaşam kalitesi anketinden yararlanılarak hazırlanan ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’ toplam 231 kenti kapsıyor. Araştırma için 2017 yılında eğitimden siyasete, güvenlikten eğlenceye, çevreden sağlığa 10 ayrı kategori arasında 39 faktöre dayandırılarak toplanan veriler analiz ediliyor.

Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden ayrılması konusundaki belirsizliğin yanı sıra Avrupa’da genel olarak artan politik değişikliklerden kaynaklanan ekonomik dalgalanmaya rağmen Avrupa şehirleri dünyanın en yüksek yaşam kalitesini sunmaya ve çalışan yabancılar için çekiciliğini korumaya devam ediyor.

New York baz alınarak gerçekleştirilen Mercer Yaşam Kalitesi Araştırması’nda Avusturya’nın başkenti ve en büyük şehri Viyana, önceki yıllarda olduğu gibi liderliğini koruyor. İkinci sırada İsviçre’nin en büyük kenti Zürih yer alırken, onu Yeni Zelanda’nın kuzey adasında yer alan Auckland ve Almanya’nın en büyük üçüncü şehri Münih izliyor. 100 puana sahip referans şehir New York, sıralamada 45’inci basamakta yer alırken, İstanbul ise, bir önceki araştırmaya göre 12 basamak gerileyerek 134’üncü sıraya yerleşti.

Yeni Zelanda ve Avustralya yaşam kalitesinde ilk 20 arasında yer almaya devam etti. Auckland 3’üncü, Sidney 10’uncu, Wellington 15’inci ve Melbourne 16’ıncı sırada yer aldı. Şehir Temizliği listesinde de bu bölgedeki şehirler ilk sıralarda yer aldı. Auckland dünya sıralamasında 5’inci olurken Adelaide ise 7’inci sırada yer aldı.

En temiz şehir Honolulu ‘Yaşam Kalitesi Araştırması’nın yanında bu yıl ilk kez şehir temizliği konusunda bir sıralama yapıldı. Şehirlerin atık temizleme ve kanalizasyon altyapısını, bulaşıcı hastalık seviyelerini, hava kirliliğini, su kullanılabilirliğini ve kalitesini analiz eden bu sıralamada Hawaii adalarının başkenti Honolulu liderliğe yerleşti. Şehir temizliği sıralamasında Finlandiya’nın başkenti ve en büyük şehri Helsinki ikinci, Kanada’nın başkenti Ottawa da üçüncü sırada; Kopenhag, Oslwo ve Stockholm birlikte 8’inci sırada yer buldu. Bangladeş’in başkenti Dakka ve Haiti’nin başkenti Port-au-Prince ise son sırada yer alan şehirler olarak dikkat çekti.

Batı Avrupa şehirleri yaşam kalitesinde yükselişte ARAŞTIRMA sonuçları kıtalar bazında değerlendirildiğinde; dünyanın yaşam kalitesi en yüksek şehirlerine ev sahipliği yapan Avrupa, listenin ilk sıralarında ağırlığını hissettirdi. Yerli ve yabancılara yüksek bir güvenlik seviyesi, iyi yapılandırılmış toplu taşıma, çeşitli kültür ve eğlence olanakları sunan Viyana, bir önceki araştırmada olduğu gibi yine en iyi yaşam kalitesine sahip şehir oldu.

Listede, Almanya ve İsviçre kentleri de öne çıktı. İlk 10’da bulunan Viyana ve Zürih’in yanı sıra Münih, Düsseldorf, Frankfurt, Cenevre, Kopenhag ve Basel yaşam kalitesi en yüksek şehirler olarak dikkat çekti. Sürekli olarak yüksek teknoloji altyapısına yatırım yapan ve kültürel olanaklarını tanıtan Münih, yetenekleri ve kuruluşları cezbetmek için gerçekleştirdiği yatırımlarıyla üç sıra yükselerek, Auckland ile birlikte 3’üncü sıraya yükseldi.

Yaşanan saldırıların ardından Oslo, üç sıra gerileyerek 25’inci olurken, trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği sorunları nedeniyle Londra, 41’inci sırada yer aldı.