Kartal’daki saadet zincirine operasyon geliyor

- Yorumla

Merkezi Kartal Cevizli’deki Hukukçular Towers’da bulunan ve yeni saadet zinciri olarak nitelendirilen Detay Maxinet şirketinin, Habertürk’te yer alan haberde kapatıldığı iddia edildi.

Çiftlik Bank ve Anadolu Farm’ın üyelerini yüksek meblağlarda dolandırması skandalından ardından Detay Maxinet şirketinin de erişime kapatılması adına harekete geçildi. Peki, Detay Maxinet nedir? Detay Maxinet kapatılacak mı? Detay Maxinet ile ilgili tüm detaylar.

Müşterilere ‘prim’ dağıtan şirketler sorgulanmaya başlarken en son sorgulanan şirket ‘Detay Maxinet’ oldu. ‘Saadet zinciri’ olarak hizmet ettiği iddia edilen şirketin 35 bin üyesi bulunuyor. Şirket şu ana dek 100 milyon lira para topladı.

detay maksi 2

Detay Maxinet nedir?

Detay Maxinet kuruluş gerçekleştirdiği tanıtımlar ve sunumları baz alarak, üyelik işleminde bulunan bir kişiye ilk etapta bir dizüstü bilgisayar veriyor. Bununla birlikte şirkete üye olan kişileri verilen bu bilgisayarlara yazılım yükleniyor. Kişiye verilen bilgisayar açık kalması halinde, Detay Telekom’un çalıştığı şirketlere SEO hizmeti verildiği ifade ediliyor.

Detay Maxinet (Detay Telekom San. Ve Tic. Limited Şti.), şirketinin resmi web sitesinin “hakkımızda” adlı bölümünde şirket sistemlerinin %100 hukuksal olduğu yönünde ifadeler kullanıyor.

Yine Detay Maxinet’in resmi sitesinde bulunan açıklamalar doğrultusunda, Detay Telekom LTD ŞTİ firması Ağustos 2012’de 550 bin TL yatırım ile Mobil bilişim teknolojileri alanında hizmet vermek üzere kurulduğu belirtiliyor. Öte yandan üye sayısı 35’bini aştığı ve toplanan paranın tutarı 100 milyon lira olarak ifade ediliyor.

detay maksi

Bakanlık harekete geçti

Özelikle geçen yıl, büyüyen sistem nedeni ile şikâyetler Gümrük ve Ticaret Bakanlığına da ulaşınca hareket geçildi. Bakanlık müfettişleri 3 aydır mercek altına aldıkları şirket ile ilgili hazırladıkları raporu tamamladı. Sistemin bir tür saadet zinciri olduğu belirtilen rapor sonrası bu hafta savcılığa suç duyurusunda bulunulacağı öğrenildi. Bakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre şirketin sitesinin erişime kapatılması için BTK’ya da yazı yazılacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Detay Maxinet ile ilgili raporunu tamamladı ve sonuç olarak kuruluş hakkına suç duyurusunda bulunacağı açıklandı. BTK’ya da Detay Mexinet’in sitesine erişimin kapatılması için başvurulacak.

detay maksi 3

Şirketin sahibi Alper Tetiker, yaşanan son durumu değerlendirdi. Tetiker, faaliyetlerinin yasalar çerçevesinde olduğunu söyledi. Tetiker, bakanlık müfettişlerinin geçen Şubat ayında şirket merkezine geldiğini belirterek, hazırlanan raporun sonucundan haberdar olmadığını aktardı. Tetiker, bir dizi şirkete hizmet verdiklerini kaydederek, yürüttükleri faaliyetin saadet zinciri olarak nitelendirilmesinin doğru olmadığı görüşünü aktardı.

x
Yorumlar