Kartal’da Cemevi duvarına yapılan tehtitkar afiş tepkilere neden oldu!

Kartal, Yakacık ta bulunan PSAKD Kartal şubesi Cemevi duvarına Ülkü Ocakları Kartal İlçe Başkanlığı imzasıyla “Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur, ruhsuz beden ceset olur” yazılı afiş yapıştırıldı.

Yakacık ta bulunan PSAKD Kartal şubesi Cemevi duvarına Ülkü Ocakları Kartal İlçe Başkanlığı imzasıyla “Türklük bedenimiz, İslamiyet ruhumuzdur, ruhsuz beden ceset olur” yazılı afiş yapıştırıldı. Yazılamaya ilişkin yazılı bir açıklama yapan PSAKD Kartal Şubesi ve Cemevi Başkanı Songül Tunçdemir, “Elinizi ibadethanemizden çekin” dedi.

“Artık kindar, dindar ya da akli dengesi bozuk çocuklar değil; altında imzası bulunan kindar gruplar cemevlerimizi işaretliyor” diyen Tunçdemir, şunları kaydetti:

“OHAL’i bahane ederek kendisine muhalif olan kesimlere göz açtırmayan siyasi iktidar, gece yarıları kapılarımızı kırmızı çarpı ile işaretleyenleri, cemevlerimize yazılama yapanları neden görmezden geliyor? Bu ülkede güvenlik kaideleri sadece bir kesim için mi geçerlidir? Bu ülkeyi demokratik bir ülke olmaktan bir hayli uzaklaşan siyasi iktidar, yüzyıllardır süregelen ayrımcılık politikalarına gün geçtikçe yenisini eklemekte, bu topraklarda yaşayan farklılıkları gün geçtikçe daha da kutuplaştırmak istemektedir. Özellikle yaşadığımız son günlerde cemevlerimizin bir çoğuna yapılan baskı ve saldırılar bizleri son derece endişelendirmektedir.

Cemevlerimizin kapısına, duvarlarına kin ve nefret dolu ifadelerin imzayla, açıktan yazılacak kadar cüretkar davranıldığı bir dönemden geçmekteyiz. Dün Bursa Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevi duvarına hakaret ve küfür içerikli yazılar yazılmasının yanında PSAKD Kartal Şubesi ve cemevimizin kapı ve duvarlarına da altında Ülkü Ocakları Kartal Şubesi’nin imzası olan ‘’TÜRKLÜK BEDENİMİZ, İSLAMİYET RUHUMUZDUR, RUHSUZ BEDEN CESET OLUR’’ yazısı yapıştırılmıştır. Bu yazı biz Alevilere açık bir tehdit ve gözdağıdır.”

cemevi-saldiri

“CEMEVLERİ ALEVİLERİN KUTSALIDIR, İKTİDARI UYARIYORUZ”

Cemevlerinin Alevilerin kutsalı olduğu belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Nice bedeller ödeyerek kendi imkanlarımızla yaptırdığımız cemevlerimiz biz Alevilerin kutsalıdır. Buralara yapılan saldırıları kutsalımıza yapılan saldırı olarak görüyor ve bu durumu kınıyoruz.

72 millete aynı nazarda bakan ve dili, dini, rengi ne olursa olsun herkesin kardeşçe bir arada yaşamını savunan bir inancın sahipleri olarak bu işaretlemelerin bizleri yıldırmayacağını, korkutmayacağını ve ayrıştırma politikalarının bizler açısından bir işe yaramayacağını buradan bir kez daha söylüyor ve ülkemizde yaşayan tüm farklılıkların güvende olabileceği bir atmosfer yaratması için siyasi iktidarı uyarıyoruz.”