PSAKD Kartal: Cemevleri sahipsiz değildir, sahiplenenler yalnız değildir

İstanbul Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kartal Şubesi ve Cemevine yönelik tehdit ve saldırılara ilişkin Kartal Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, “Cemevleri sahipsiz değildir, sahiplenenler yalnız değildir” denildi. “Cemevleri sahipsiz değildir, sahiplenenler yalnız değildir” diyen Pir Sultan Abdal Kültür Derneği PSAKD üyeleri, cemevlerine yönelik saldırılara karşı İstanbul Kartal Meydanı’nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Kitlesel gerçekleşen açıklamaya PSAKD Genel Merkez Yöneticileri, PSAKD Ataşehir Şubesi, PSAKD Pendik Şubesi, PSAKD Sultanbeyli Şubesi, Eğitim-Sen 5 Nolu Şubesi, Türkiye Kominist Hareketi, EMEP, KHK direnişçileri, Okmeydanı Cemevi, HDP ve çok sayıda yurttaş katıldı. Açıklamada sık sık, ‘baskılar bizi yıldıramaz’ sloganları atıldı.

Basın açıklamasını Pir Sulltan Abdal Kültür Derneği PSAKD Kartal Şubesi ve Cemevi Başkanı Songül Tunçdemir yaptı. Tunçdemir, bu ülkenin ötekileştirilenleri olarak haksızlığa uğradıklarını söyleyerek, “Öyle bir süreçten geçiyoruz ki suçu işleyen değil de suç işlendiğini söyleyen suçlu konumuna düşürülüyor. Yani günümüz siyaseti şunu emrediyor biz Alevilere, ‘Ben asarım, keserim, kurşunlarım, kapını kırmızı çarpı işareti ile işaretlerim, duvarınıza istediğimi yazarım, sen boyun eğ, sesini çıkarma yoksa… Yoksa olacakları biliyorsun’ Şimdi tam da bu noktada duruyoruz. Bizlere reva görülen konum bu… Biz bu konumu yüzyıllardır kabul etmedik, kabul etmiyoruz, asla da kabul etmeyeceğiz. Hak ve Hakikate inanan bir inancın yol yürütücüleri olarak hakkımızı aramaktan, hakikati söylemekten vaz geçmeyeceğimizi bildiriyor ve bizlere bunu reva görenlere ‘Edep Yahu…’ diyoruz” ifadelerini kullandı.

“CEMEVLERİNE YÖNELİK SALDIRILAR SİSTEMATİK HALE GELDİ”

Cemevlerine yönelik baskı ve saldırılar son süreçte sistematik hale geldiğini ifade eden Tunçdemir sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sarıyer, Ataşehir ve Sultangazi şubelerimize ait cemevlerimiz uzun süredir yoğun baskı altındadır. Bursa Kestel Hacı Bektaş cemevimizin duvarlarına ırkçı ve nefret dolu ifadeler yazılmıştır. Bunlar sadece birkaçıdır. Anlaşılan odur ki yoğun emeklerle, nice bedeller ödeyerek halkımızın lokmasıyla yaptırmış olduğumuz cemevlerimizde inancımızı, kültürümüzü yaşatmamız birilerini son derece rahatsız etmektedir.

“3 Mayıs Perşembe akşamı, Cem yaptığımız günün gecesinde, Cemevimizin kapı ve duvarlarına, üzerinde Kartal ülkü Ocakları’nın imzası bulunan ‘Türklük Bedenimiz, İslamiyet Ruhumuzdur. Ruhsuz Beden Ceset Olur’ yazılı stickırlar yapıştırılmıştır. Hiç yabancısı olmadığımız ama öncesinde yetkililer tarafından akli dengesi bozuk şahısların ya da çocukların yapmış olduğunun söylendiği, şimdi ise imzalı şekilde karşımıza çıkan tehdit karşısında tepkimizi demokratik bir şekilde basın ve kamuoyuyla paylaştık.”

“Kartal Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi yönetimi olarak bunu yapanların özür dilemesini beklerken Cemevimiz için ‘Cemevi ile uzaktan yakından ilgisi olmayan dernek’ denilerek hakaret içeren ve provakatif sandığa dönük, halkın nabzını etkilemek amacıyla bu açıklamayı yapmıştır’ denilerek hedef tahtasına koyan, kin ve nefret dolu bir açıklama ile karşılaştık.”

cemevi-protesto

“SİZLER BİZİM KARDEŞİMİZ DEĞİLSİNİZ”

Açıklamalarının ülkü ocaklarını hedef aldığını söyleyen Kartal Ülkü Ocakları Kartal İlçe Başkanına ve Kartal MHP İlçe Başkanına seslenen Tunçdemir, “Bu konuda içimiz çok rahat, Alevilerden sizlere oy çıkmaz. Bu nedenle hiçbir seçim sürecinde halkımızın algısını değiştirmeye yönelik bir açıklama yapmaya ihtiyacımız olmadı, olmaz da… Yaptığınız açıklamada ‘hepimiz kardeşiz’ gibi söylemlerde bulunuyorsunuz fakat duvarlarımıza yapıştırdığınız yazılarda Türk ve İslam olmayanları CESET diye tanımlıyorsunuz. Ayrıca sizler bizim kardeşimiz değilsiniz, bizim kardeşlerimiz 72 millete aynı nazarda bakanlardır, kendinden olmayanları ceset yerine koymayanlardır” dedi.

Tunçdemir yapılan tehdit ve hakaretlerin peşini bırakmayacaklarını belirterek bu duruma sebebiyet verenler hakkında yasal işlemler başlatacaklarını söyledi. Tunçdemir sözlerini Pir Sultan Abdal’ın şu dizeleriyle sonlandırdı.

Kadılar müftüler fetva yazarsa İşte kemend, işte boynum asarsa İşte hançer, işte kellem keserse Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan