17 Yaşında Katledilen Helin Palandöken Duruşması Görüldü

İstanbul Pendik’te, 13 Ekim 2017 tarihinde lise öğrencisi Helin Palandöken’i okul çıkışı pompalı tüfekle katleden Mustafa Yetgin’in yargılandığı davanın üçüncü duruşması, bugün İstanbul Adliyesi’nde görüldü. Duruşma öncesinde ise Adliye önünde basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasında konuşan Helin Palandöken’in babası Nihat Palandöken, “Helin bir erkek tarafından katledildi. Bugün Türkiye’de ve dünyada kadına yönelik şiddet, taciz ve tecavüz vakaları artmaya devam ediyor. Kadın cinayeti artarken mahkemeler katillere ceza indirimleri uyguluyor. Suça ortak oluyor” dedi. Açıklamaya ve duruşmaya pek çok kadın katılarak katledilen kadınlarının isyanını haykırdı.

Duruşmada, Helin’i katleden Yetgin, önceki duruşmada savunmasını gülerek yapmasına ilişkin açıklamada bulunarak, “Geçen celse gülme gibi bir şey algılandı. Bu hususu da düzeltmek istiyorum. Ben gerginlikten ve sinirden böyle görünüyorum” dedi.

Cumhuriyet Savcısı, katil Yetgin’in “çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis ile cezalandırılmasını istedi. Savcı, ayrıca Yetgin’in “silahla kasten yaralama” ve iki kişiye yönelik “silahla tehdit” suçlarından da 19 yıldan 36 yıla kadar hapis ile cezalandırılmasını talep etti.

Tutuksuz yargılanan sanık Halis Can Dağarslan için ise savcı, “çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürmeye yardım etme”, “çocuğa karşı tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüse yardım etme” ve “silahla kasten yaralamaya yardım etme” suçlarından 23 yıl 6 aydan 32 yıl 6 aya kadar hapis cezası istedi. Katil Yetgin ise savunma yapmak için ek süre talebinde bulundu. Talebi kabul eden mahkeme duruşmayı ileri bir tarihe erteledi.