HDP’den Kartal mitingi: “Yarım kalan işi tamamlayacağız, önce barajı sonra Saray’ı yıkacağız”

- Yorumlar

HDP, İstanbul birinci bölge mitingini Kartal Meydanı’nda düzenledi. Binlerce kişinin katıldığı mitingde konuşan milletvekili adayları yarım kalan işi tamamlamaya, önce barajı sonra da Saray’ı yıkmaya, hesap sormaya Meclis’e gideceklerini söyledi

Sendika.org’un haberine göre; HDP İstanbul İl Örgütü, birinci bölge mitingini Kartal Meydanı’nda binlerce kişinin katılımıyla düzenledi.

Miting alanına girişte uzun aramalar yapıldı, harici şarj aletleri, çakmaklar alınmadı. Buna karşın alandaki coşku bir an olsun eksik olmadı.

Alan HDP bayraklarıyla süslenirken, kürsüye tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’ın posteri asıldı. Alandaki bazı yurttaşların da Demirtaş maskesi taktığı görüldü.

Mitinge HDP’nin birinci bölge milletvekili adaylarının yanı sıra çok sayıda siyasi partinin, demokratik kitle örgütünün, emek-meslek örgütünün ve yöre derneğinin temsilcisi de katıldı.

“Yarım kalan işi tamamlayacağız”

Mitingde ilk konuşmayı yapan HDP İstanbul İl Eş Başkanı Esengül Demir, partilerinin tutuklu diğer il eş başkanı Cengiz Çiçek’in selamlarını ileterek sözlerine başladı.

7 Haziran’da AKP’yi tek başına iktidardan indirdikleri gibi bu defa da aynı başarıyı göstereceklerini belirten Demir, “Yarım kalan işi tamamlayacağız. İktidarlarını alaşağı edeceğiz” diye konuştu. Demir, sandık güvenliği için müşahit çalışmalarının güçlendirilmesi çağrısı da yaptı.

Demir’in ardından HDP’nin İstanbul milletvekili adayları kürsüye çıkarak kitleyi selamladı ve peş peşe konuşmalar yaptı.

“Ketıla bile tahammül edemediler, örgüt malzemesi yaptılar”

İkinci bölge milletvekili adayı Mustafa Avcı, tüm farklılıkları bir arada tutan bir parti olarak HDP ve HDP’liler var olduğu sürece AKP’nin başkanlık isteğinin hayalden öteye gidemeyeceğini belirtti. Avcı, kitleye “Umut kim?” diye sorduğunda da kitleden “HDP” yanıtı geldi.

İkinci bölge milletvekili adayı Hüda Kaya, “Demirtaş’ın sesine tahammül edemeyenler ketılına bile tahammül edemedi, evdeki ketıl örgüt malzemesi oldu” dedi. Müslümanı Hristiyanı, Alevisi Ermenisi, inananı inanmayanı ile bundan sonra da mücadeleyi sürdüreceklerini kaydetti.

“AKP iktidarı bitmiştir”

Birinci bölge milletvekili adayı Erol Katırcıoğlu, HDP’nin Türkiye’nin farklılıklarını yansıtan, bu nedenle ortak bir yaşamı ören, aslında ülkenin geleceğindeki parti olduğunu ifade etti. “AKP iktidarı bitmiştir” diyen Katırcoğlu, özgür bir ülkede yaşayan insanlar olmak istediklerini dile getirdi.

Birinci bölge milletvekili adayı Semra Uçar, 16 yıldır iktidarda olan AKP’nin sanki muhalefetteymişçesine vaatlerde bulunmasına tepki gösterdi. Uçar, “İşkenceye sıfır tolerans diyenler daha iki gün önce lise öğrencilerine işkence etti. Bizler çocukların çıkaramadığı ses için sandığa gideceğiz” dedi.

Birinci bölge milletvekili adayı Erkan Baş ise şöyle konuştu:

Buradan Saray’a sesleniyoruz. Saray’a saklanan şahıs; kentlerimizi yıktınız, kadınları, işçileri katlettiniz, gazetecileri, yazarları, siyasetçileri tutukladınız ama biz buradayız, siz neredesiniz? ‘Seni başkan yaptırmayacağız’ dediği için Demirtaş’ı tutsak ettiniz ama binlerce Demirtaş burada. Siz neredesiniz? Saray’daki şahıs, sana sesleniyoruz, geliyoruz. Bütün işlenen suçların hesabını sormaya geliyoruz. Soma’da ölen 301 madencinin hesabını, Suruç, Sur, Cizre’nin hesabını sormaya geliyoruz. Bir diktatörün sonu gelmiştir. O baraj, 24 Haziran günü ayaklarımızın altında ezilecektir. Ama rehavete kapılmak yok. Önce barajı, sonra Saray’ı başlarına yıkacağız. Hep birlikte değiştireceğiz.

Birinci bölge milletvekili adayı Musa Piroğlu da baraj sistemine tepki gösterdi. Piroğlu, “HDP’nin baraj sorunu yok, bu ülkenin baraj sorunu var. Ya bu barajı yıkarız ya da bu ülke baraj altında kalır” diye konuştu.

Miting, halaylar eşliğinde son buldu

x