CHP Sözcüsü Tezcan: Genel Merkezimiz’in gündeminde olağanüstü kurultay yoktur

- Yorumlar

CHP MYK toplantısı sonrası parti sözcüsü Bülent Tezcan açıklama yapıyor:

Sayın Genel Başkanımızın, Merkez Yönetim Kurulumuzun gündeminde bir olağanüstü kurultay yoktur. Kuşkusuz seçim sonuçlarının tümü değerlendirilebilir ama kurultayı gerektirecek bir tablo söz konusu değildir. Kurultay tartışmaları seçim sonuçlarının sağlıklı değerlendirilmesinin önündeki en önemli engellerden biridir. Partinin iç iktidar yarışından ayrı olarak seçim sonuçları değerlendirmelidir. Yerel seçimlere hazırlanacağız.”

(İnce’nin Kılıçdaroğlu’na ‘onursal başkanlık’ teklif edebileceği yönündeki açıklaması) Kılıçdaroğlu’nun başka bir ihsana ihtiyacı yok. Tam mutabakatla başkanımızın (Kılıçdaroğlu) arkasındayız.”

Kuvvetlerin bir yerde toplandığı, millet iradesinin yok edilmeye çalışıldığı bir tabloyla karşı karşıyayız. Meclis’teki tüm milletvekillerinden yetkilerini koruma ve kullanma konusunda kararlı bir tutum bekliyoruz. Tek adam rejimi ilk çıkardığı KHK ile anayasayı askıya alarak yola çıktığını gösterdi. “

Enis Berberoğlu haksız yere tutuklandı, yeniden milletvekili seçildi. Anayasa’nın hükmü açık. Yeniden dokunulmazlığı başla diyor, kesinleşmiş bir hüküm de yok. Berberoğlu’nun Yargıtay’da bekleyen dosyası şu anda dokunulmazlık kapsamındadır. Mahkemelerin derhal tahliye kararı vermesini bekliyouz. Dünün FETÖ’cüleri nasıl yargılanıyorsa, bugün de hukuka aykırı hareket edenler yargıya hesap vermek zorunda kalırlar.”

Eren Erdem hukuki bir kararla değil, siyasi operasyonla tutuklanmıştır. Erdem, 2 yıldır kaçmadığı halde bugün kaçma şüphesi var diye tutulmaktadır. Bu, başka bir rehin alma operasyonudur. Yargılanması gerekenler varsa, Türkiye’de devlet kurumlarına hukuk dışı operasyon yaptıranlardır.”

x